Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét o zásadách štátnej jazykovej politiky, ktorého cieľom je podpora ruského jazyka, jazykov národnostných menšín a obrana pred zahraničným vplyvom vrátane používania cudzích slov a obmedzovania ruštiny v zahraničí.
Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét, ktorý vytyčuje zásady štátnej jazykovej politiky v krajine. Príslušný dokument bol zverejnený v piatok na webovej stránke Kremľa, informovala agentúra TASS.
Ruský jazyk určuje našu identitu
Cieľom dokumentu je „zachovať, rozvíjať a podporovať“ ruský jazyk, štátne jazyky republík Ruska a ďalšie jazyky národov žijúcich v Ruskej federácii, ako aj propagovať ruský jazyk vo svete.
V dekréte sa uvádza, že „pri všetkej jedinečnej etnokultúrnej rozmanitosti Ruskej federácie je to ruský jazyk, ktorý do značnej miery určuje identitu občanov v celom Rusku“, pričom všetky jazyky národov Ruska „sa tešia podpore štátu“ a všetkým občanom krajiny je zaručené „právo používať svoj rodný jazyk“.
V dekréte možno vycítiť paralelu s názorom ministerky Šimkovičovej, ktorá sa netají snahou eliminovať cudzie slová v slovenskom jazyku – najradšej by zakázala ich používanie aj v jedálnych lístkoch, ak existujú plnohodnotné slovenské ekvivalenty.
Rusko podľa dekrétu „úspešne odoláva pokusom o obmedzenie používania ruského jazyka, ‚zrušenie‘ ruskej kultúry vrátane ruskej literatúry, diskrimináciu ruských masmédií a vnucovanie ideologických postojov, ktoré sú v rozpore s tradičnými ruskými duchovnými a morálnymi hodnotami“.
Jednou z hrozieb spomínaných v dekréte je „neoprávnené používanie cudzích slov, ktoré majú bežne používané analógie v ruskom jazyku, a cudzích slov, ktoré nie sú zahrnuté v štandardných slovníkoch a v úradnej komunikácii“. Ďalšou sú pokusy niektorých štátov „obmedziť priestor pre používanie ruského jazyka“.
Nahlásiť chybu v článku