Foto: SITA - AP

David Attenborough prichádza s naliehavým posolstvom, jeho nový film môže rozhodnúť o budúcnosti oceánov.

Patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti v oblasti ochrany prírody a celý svoj život zasvätil tomu, aby ukázal svetu jej krásu i zraniteľnosť. Sir David Attenborough sa blíži k životnému jubileu, no napriek takmer stovke na krku zostáva neúnavným hlasom Zeme. Tento týždeň predstavuje jeden z najzásadnejších projektov svojej kariéry.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Dokument Ocean má podľa neho moc ovplyvniť to, ako sa postavíme k záchrane morských ekosystémov. Ako uvádza BBC, Attenborough verí, že práve oceány sú kľúčom k ochrane planéty. „Po takmer sto rokoch života som pochopil, že najdôležitejšie miesto na Zemi neleží na pevnine, ale v mori,“ zdôrazňuje v úvode filmu.

Posledná línia obrany pred klimatickou katastrofou

Nový dokument ukazuje svetové oceány v kritickom bode. Práve ony zohrávajú zásadnú úlohu v stabilizácii klímy, no čelia čoraz väčšiemu tlaku. Premiéra filmu sa konala v Royal Festival Hall v Londýne. Na červenom koberci sa objavili osobnosti ako Chris Martin z Coldplay, Benedict Cumberbatch či astronaut Tim Peake.

Producent snímky Toby Nowlan vysvetlil, že nejde o klasický dokument: „Toto nie je o objavovaní nových správaní zvierat. Je to najdôležitejšie posolstvo, aké kedy David vyslovil.

Život v oceánoch sa dramaticky zhoršil

Sir David si spomína aj na svoje začiatky. Prvýkrát sa s potápačským výstrojom ponoril k Veľkej koralovej bariére v roku 1957. „Bol som taký ohromený tým, čo som videl, že som na chvíľu zabudol dýchať,“ priznáva. Dnes je však situácia iná.

Ilustračná foto: Unsplash

Život v oceánoch upadá alarmujúcim tempom. Film upozorňuje na ničivé dôsledky vlečného rybolovu, ktorý nielenže ničí morské dno, ale zároveň uvoľňuje obrovské množstvo oxidu uhličitého. „Ťažko si predstaviť márnotratnejší spôsob lovu rýb,“ dodáva Attenborough.

Veľryby ukázali, že obnova je možná

Napriek vážnosti situácie Attenborough verí, že oceány majú schopnosť zotaviť sa. Príkladom sú veľryby, ktorým v minulosti hrozilo vyhynutie. V 20. storočí bolo zabitých až 2,9 milióna jedincov. „Pamätám si, ako som si myslel, že je po všetkom. Strata veľrýb sa zdala byť nezvratná,“ priznáva. V roku 1986 však prišiel prelom. Vďaka verejnému tlaku bolo komerčné lovenie veľrýb zakázané a ich populácia sa začala obnovovať.

Ilustračná foto: Unsplash

Záverečné posolstvo filmu

Záverečné posolstvo dokumentu Ocean je jasné. Krajiny sveta sa už zaviazali chrániť tretinu oceánov a David dúfa, že práve táto snímka bude katalyzátorom skutočnej akcie. „Ocean sa môže vrátiť k životu. Ak mu dáme šancu, nielenže sa zotaví, ale môže prekonať všetko, čo si vieme predstaviť,“ uzatvára Attenborough.

Foto: SITA – AP

Odborníci zároveň pripomínajú, že zdravšie oceány pomáhajú viazať oxid uhličitý, čím zohrávajú kľúčovú úlohu v boji proti klimatickej zmene. „Pred nami je šanca ochrániť našu klímu, potraviny aj domov,“ dodáva prírodovedec, ktorý ani vo veku 99 rokov neprestáva bojovať za planétu.

Uložiť článok

Najnovšie články