Foto: Pexels

Intervalová chôdza sa ukazuje ako ideálna najmä pre ľudí stredného a vyššieho veku. Podľa výskumu z roku 2007, ktorý sledoval 246 dospelých v priemernom veku 63 rokov, vedie pravidelná japonská chôdza k zvýšeniu svalovej sily nôh aj aeróbnej kapacity. „Jedným z najviac prehliadaných, ale neuveriteľne účinných nástrojov na zlepšenie dlhodobého zdravia, je práve takáto forma intervalového tréningu,“ dodal Sambyal.

Foto: Pexels

Ako začať a čo si postrážiť

Ak chcete túto metódu zaradiť do svojho života, pomôže vám fitnes náramok alebo hodinky na meranie srdcovej frekvencie. Počas svižnej chôdze by ste mali dosiahnuť 70 až 85 % svojej maximálnej srdcovej frekvencie, pri pomalej chôdzi by mala klesnúť na 40 až 50 %.

Foto: Pexels

„Skúste niekoľko minút chodiť bežným tempom, potom na 20 až 30 sekúnd zrýchlite a zopakujte to,“ poradila pre Healthline športová lekárka Sarah F. Eby. Časom sa vaše telo prispôsobí a budete zvládať dlhšie úseky svižnej chôdze.

Malé kroky k veľkým výsledkom

Pravidelné absolvovanie 30-minútovej japonskej chôdze štyrikrát týždenne vás rýchlo priblíži k odporúčaniam odborníkov na zdravý životný štýl. Navyše, aj s nabitým rozvrhom sa tak môžete zaradiť medzi tých, ktorí sa o svoje zdravie starajú aktívne a efektívne. 

Uložiť článok

Najnovšie články