Foto: Instagram (otvorena_kultura)

"... guľatá, nie plochá, taká tu vždy bola, nezmení na tom nič zlovôľa," odkázal folklór ministerstvu kultúry.

Bratislavou sa vo štvrtok popoludní niesli tóny ľudových piesní, zvuk hudobných nástrojov, známe „juch“, ale aj obrovský potlesk či vyjadrenie nesúhlasu. Niekoľko metrov od Ministerstva kultúry SR sa stretli folkloristi z celého Slovenska, ľudia z kultúry, ale aj ich podporovatelia, aby si uprostred Námestia SNP spoločne zatancovali na ľudovú hudbu. Zaznel aj protestný song venovaný ministerke kultúry Martine Šimkovičovej. 

„Počujte, vážená Martina, nie je to len vaša krajina,“ zaznelo v podaní pani Márie Brdárskej z Rejdovej.

Protestná pieseň

Pôvodne ide o pieseň Nebojím, nebojím sa pána, tá však v podaní Folklóru na podporu umenia dostala inú podobu.

„Počujte, vážená Martina, nie je to len vaša krajina. Rozmanitá, pestrá, taká tu vždy bola, nezmení na tom nič zlovôľa,“ zaznelo na začiatku, za čo si pani Mária Brdárska z Rejdovej vyslúžila od zhromaždeného davu potlesk.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Otvorená Kultúra! (@otvorena_kultura)

Pieseň však pokračuje. „Počujte, vážená Martina, nie je to len vaša krajina. Žijeme tu všetci, rovní sme si v srdci, nezmení na tom nič zlá vôľa,“ odspievala druhú slohu.

Pri tretej slohe sa k jej spevu pridali aj ľudia a námestí. „Počujte, vážená Martina, nie je to len vaša krajina. Guľatá, nie plochá, taká tu vždy bola. Nezmení na tom nič zlovôľa. Guľatá, nie plochá, taká tu vždy bola, nezmení na tom nič zlovôľa,“ odznelo pred ministerstvom.

Ministerka nie je absolutistickou vládkyňou

„Naším primárnym cieľom bolo podať správu, že nesúhlasíme so zneužívaním folklóru na politické ciele, nesúhlasíme s rozdeľovaním kultúry na tú správnu a nesprávnu, a tento odkaz sme odovzdali. Veríme, že pre Martinu Šimkovičovú po tomto dni už nebude také ľahké prikrývať sa témou tradičnej kultúry, tak ako to robila doposiaľ,“ uviedla pre interez Iniciatíva Folklór na podporu umenia.

Dodala tiež, že ministerka kultúry sa za celé obdobie svojho pôsobenia na stoličke so svojimi kritikmi nestretla, odmieta dialóg, rozhoduje autokraticky a ideologicky. „Zabúda, že je volenou zástupkyňou všetkých občanov a nie absolutistickou vládkyňou. Odmietame naratív, že nemožno hrýzť ruku, ktorá ťa kŕmi. Zamestnanci inštitúcií nie sú poddaní, ale odborní pracovníci, ktorí majú svoje občianske práva. Navyše, verejné zdroje sú naše spoločné. Úlohou ministerstva je tranparentne, účelne a odborne ich rozdeliť,“ odkazujú umelci.

Podpora folklóru

Ako sme vás už informovali,  folkloristi a folkloristky spustili iniciatívu Folklór na podporu umenia. Vydali spoločné stanovisko a spustili k nemu aj podpisovú akciu. Aktuálne ju podpísalo takmer 1 400 ľudí z tradičnej kultúry.

„Nepotrebujeme vidieť ministerku kultúry v pseudokroji na festivaloch. Nepotrebujeme počuť osobnú predstavu pani ministerky o tom, čo je pravé, slovenské. Nepotrebujeme, aby pani ministerka určovala, ktoré oblasti kultúry a umenia majú právo na život ani to, ako majú tvoriví ľudia tvoriť. Nechceme, aby mal folklorizmus zvýhodnený režim oproti iným, ani aby bol zneužívaný na politické ciele,“ píše sa v stanovisku.

Signatári zdôrazňujú, že to, čo tradičná ľudová kultúra potrebuje, je odbornosť, demokratické a predvídateľné prostredie. Ministerstvo a jeho nominanti by takéto podmienky mali vytvárať svojimi rozhodnutiami.

„Úplne konkrétne potrebujeme novelu zákona o Fonde na podporu umenia, ktorá umožní jeho odpolitizovanie a stransparentnenie prideľovania finančnej podpory. Potrebujeme experta*ku na tradičnú kultúru a folklorizmus v jeho Rade. Potrebujeme taký zákon o mimovládnych organizáciách, ktorý občiansky sektor posilní a nebude šikanovať napríklad aj naše občianske združenia, ktoré uchovávajú a rozvíjajú kultúrne dedičstvo Slovenska,“ dodávajú.

Uložiť článok

Najnovšie články