Foto: Instagram (catrinexplores) / Avenue, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Dokážete si predstaviť život na extrémne odľahlom mieste?

Hovorí sa, že človek sa dokáže prispôsobiť v podstate čomukoľvek, aj tým najnáročnejším podmienkam. Niektorí ich ale priam vyhľadávajú. Žena popísala, ako sa jej žilo na odľahlom ostrove, ktorý môže človek opustiť nanajvýš raz týždenne.

Ako sa žije na takmer neobývanom ostrove?

Ako informuje Mail Online, outdoor inštruktorka Catrin pracovala už na rôznych miestach po celom svete, vrátane Indie či Bornea a na sociálnych sieťach sa delí okrem iného aj o cestovateľské tipy a triky. Domov mala v Anglicku, no v roku 2023 sa ho rozhodla opustiť a presťahovať sa na ostrov Motutapu Island neďaleko Nového Zélandu.

Napokon tu strávila prácou v rekreačnom centre 9 mesiacov. Hoci sa ostrov pýši kopcami, plážami, turistickými chodníkmi a malebnými výhľadmi, je už viac ako 700 rokov v podstate neobývaný. Žije tu len hŕstka ľudí a je prístupný len trajektom z Aucklandu alebo po hrádzi z ostrova Rangitoto. Podľa Catrin má ale život na odľahlom neobývanom mieste svoje čaro a má isté výhody, ale aj nevýhody.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Cat (@catrinexplores)

Jednou z najväčších výhod je podľa nej pokoj, aký inde človek len tak nenájde. Má tu priestor na relax a prečistenie hlavy. Nechýbal jej ani mestský hluk a miluje, že tu ráno bolo počuť len štebot vtákov a šum mora.

Bezpečnejšie než kdekoľvek inde

Počas bezoblačných nocí je zas ostrov dokonalým miestom na pozorovanie hviezd. Catrin vysvetľuje, že aj keď ide o odľahlý ostrov, vždy tu mala pocit bezpečia. Dokonca sa tu vraj cítila bezpečnejšie, než kdekoľvek inde. Nebojí sa vyjsť von za tmy, ani nechať odomknuté dvere.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Cat (@catrinexplores)

Vzhľadom na povahu tohto miesta však návštevníci musia byť schopní sa za rôznych okolností postarať sami o seba. Podľa Catrin je ostrov jednoznačne rajom pre introvertov. Ako ďalšiu z výhod vníma to, že tu veľmi niet na čo míňať peniaze. Nevyrazíte tu len tak s kamarátmi na večierok, človek tak podľa nej dosť ušetrí. Nie sú tu obchody, kiná ani bary.

Trajekt premáva raz týždenne

Ako nevýhodu Catrin popisuje fakt, že na ostrove nie je k dispozícii verejná doprava a návštevníci sa musia spoliehať na trajekty, súkromné lode alebo kajaky. Aj verejná trajektová doprava z Aucklandu na Motutapu je obmedzená len na jeden odchod týždenne. Jedlo a voda sa na ostrov dováža.

Foto: Avenue, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Je podľa nej veľmi dôležité naučiť sa čerpať potešenie z jednoduchých vecí a spomaliť tempo života. Neprichádza tu do úvahy tráviť svoje dni vo vnútri a každý si tu musí nájsť vlastný spôsob, ako byť produktívny. Vzhľadom na to, že tu máte len hŕstku susedov, ideálne je vedieť sa naučiť vychádzať s každým.

Catrin vysvetľuje, že to, čo jej na ostrove chýbalo najviac, bola sloboda. Tu sa človek nemôže len tak rozhodnúť, že vyrazí na nákupy alebo na potulky von s priateľmi. Dlhodobý pobyt na takejto samote môže byť mentálne poriadne náročný a nie je pre každého.

Uložiť článok

Najnovšie články