Foto: Kent Fire Rescue (TikTok) / Pexels

Nabíjanie elektroniky počas spánku je zvyk, ktorý má väčšina z nás.

Väčšina ľudí má pred spaním niekoľko zaužívaných rituálov, ktoré vykonávajú každý večer úplne automaticky. Okrem čistenia zubov, zhasnutého svetla, poslednej kontroly sociálnych sietí a nastavenia budíka, je súčasťou aj nočné nabíjanie telefónu. Hasič teraz radí, prečo by ste s tým mali okamžite prestať. 

Negatívny vplyv sledovania obrazovky z blízkej vzdialenosti, zvlášť pár minút pred spánkom, je aktuálne jedna z najčastejšie rozoberaných tém. Aj keď určite existujú zodpovední ľudia, ktorí už minimálne pár desiatok minút pred spánkom nedržia oči na obrazovkách, ale zvolia radšej knihu či časopis.

Hasič vyzval ľudí, aby s tým prestali

Väčšina ľudí, primárne z mladšej generácie, si však deň mimo spánku bez telefónu nevie predstaviť. Ešte sekundy pred spánkom sa venuje pozornosť sociálnym sieťam, čo neskôr môže veľmi ovplyvniť kvalitu spánku. Telefón následne zapojíme do zásuvky, ktorú si strážime pri našej posteli.

Foto: Unsplash

Hasič však vyzval ľudí, aby tento zlozvyk okamžite prerušili, pretože podľa neho to môže byť rozdiel medzi životom a smrťou. Muž z Kent Fire Rescue vo svojom príspevku na TikToku uviedol:„V Kent Fire Rescue dostávame veľa otázok o tom, prečo by ste nemali nabíjať telefóny cez noc. Takže tu sú dôvody.“

@kentfirerescue

This is a highly debated topic on our TikTok, but if you ARE able to do so, it’s much safer to charge any electrical items when you’re there and awake ✔️ #firesafety #firefighting #kentfire #firefighters #kentuk #fireservice #firesafetytips #firefightertiktok #firefightersoftiktok

♬ Keeping Your Head Up (Jonas Blue Remix) [Radio Edit] – Birdy

Číslo jedna: keď spíte, necítite nič, takže ak začne horieť zásuvka, smrad z dymu vás nezobudí. Číslo dva: stačia len tri nádychy splodín a dymu, aby ste upadli do bezvedomia. Číslo tri: veľa ľudí má lacné alebo chybné nabíjačky telefónov.

„Ak môžete, odporúčame vám, aby ste si nabili telefón, keď ste v izbe, respektíve doma bdelí kvôli prípadnému alarmovaniu požiarnej služby. Je to oveľa bezpečnejšie,“ dodáva hasič.

Niektorí však v sekcii komentárov poznamenali, že s nabíjačkou nikdy nemali problémy a používajú ju každú noc. Hasič v odpovedi na jeden z komentárov uviedol: „Radili by sme sa vám prispôsobili, ale nemôžeme nič vynútiť. Jediné, čo môžeme urobiť, je zdieľať rady založené na skutočných incidentoch. Vždy dúfame, že nás nikdy nebudete potrebovať,“ znelo na TikToku hasičov z britského Kentu, ktorých sleduje na populárnej platforme viac ako 15,5-tisíc ľudí.

Hrozí prebitie, skrat aj ďalšie riziká

„Lítium-iónové batérie sú ľahké, nabíjateľné batérie, ktoré napájajú naše telefóny, notebooky a fotoaparáty. Nachádzajú sa v mnohých elektrických zariadeniach od mobilných skútrov až po elektronické cigarety. Bezpečne ich používajú milióny ľudí každý deň,“ hovorí hasič.

Foto: Unsplash

„Batérie môžu predstavovať riziko požiaru. Keď sú prebité, skratované, ponorené do vody, alebo ak sú poškodené. Je naozaj dôležité ich nabíjať bezpečne,“ dodal.

Ďalej upozorňuje ľudí na to, že je dôležité nespať v momente, keď sa zariadenie nabíja, vždy kupovať značkové nabíjačky a batérie, a neskladovať ich pri vysokých teplotách ani ich nezakrývať, aby sa neprehriali.

Uložiť článok

Najnovšie články