foto: Jaro Novák

Posledný deň v znamení metalu mexických gitarových virtuózov, slovenského world baroque popu a zahraničnej indie rockovej hviezdy.

Sobota. Budí nás ožívajúce stanové mestečko. Akonáhle vystrčíme hlavu zo stanu, pochopíme, že slnko sa ešte prebudiť nestihlo. Hmla a oblačná obloha neveštia nič dobré. No predsa len je skoré ráno. Stretávame kopu pobehujúcich ľudí s prehodenými uterákmi cez plecia s kefkami v rukách. Rovnakých ako my. Za pokus to možno stálo, no pri pohľade na dlho dlhý hadovitý rad pri sprchách vzdávame naše úmysly. Tá časť ohľadom hygieny bude musieť ešte chvíľu počkať. Medzizastávka na zelený čaj v čajovom stane nakopne do celého dňa.

Posledný festivalový deň započneme čajom, výdatnými raňajkami a prechádzkou skrz hemžiaci sa ľudský dav. V programe napoludnie zaujmú slovenskí Solamente Naturali. Máme možnosť sledovať talentovaného Michala Paľka hrajúceho na cimbal či Jána Kružliaka na husle. K tancu lákajú ojedinelé interpretácie hudby zo 17. a 18. storočia pod dohľadom talentovaného huslistu Miloša Valenta, umeleckého vedúceho súboru.

foto: Jaro Novák

Ostávame pri hlavnom Urpiner stage a čakáme na jeden z najvýraznejších hudobných zjavov domácej scény, Katku Málikovú. Prináša so sebou ansámbel ôsmich talentovaných hudobníkov a skladby z jej debutového albumu Pustvopol. Rovnomenná skladba úvodom spôsobí zimomriavky. Začína koncert malej rozprávkovej čarodejnice s outfitom burtonovskej „mŕtvej nevesty“.

Vďaka hudbe talentovanej umelkyne precítime drsný život na dedine, zaujme nás chvíľková výmena bicích za zvuk ostrenia skutočnej kosy v rukách Tomáša Hríbika, Katkine experimentovanie s hlasom neurčitých slov či jej čarodejnícky tanec s tamburínou. Z hudby vychádza smerom k divákom nespútaná energia z hlbín, temnôt lesa, búrok či zo slnečného neba. Zrazu ostala obloha nad hlavným Urpiner stageom takmer bez obláčika. Katka so svojou kapelou ich v momente rozohnala. Na záver uviedla speváčka novú skladbu so slovami: „Posledná pieseň je naša nová pesnička a volá sa A vy hory, hory. Ľúbim vás všetkých. Aj tých vpredu, aj tých vzadu a aj tých tam v tej sanitke.

Katarína Máliková, foto: Jaro Novák

Ak máte kamarátov s malými deťmi, nie je náhoda zvoliť si za meeting point práve Family park. Pohoda každý rok ponúka pre tých najmenších rôzne predstavenia, detské koncerty či zaujímavé workshopy. Nás zaujali Pastierske hry detí z ľudového súboru Kornička pod vedením Jozefa Ďuráčiho. Bolo to ako by ste sa na moment vrátili v čase do hier našich prastarých rodičov. Na jednotlivých stanovištiach bola praková strelnica, chodilo sa na chodúľoch, triafalo sa šiškami do košíkov, kocúrov sa ťahalo, za kolesom sa utekalo a šibeničky preskakúvalo. Radosť v tvárach kŕdľov detí naokolo bola tým najkrajším pohľadom.

Chcelo to už kávu. Vybrali sme sa preto do obľúbeného občerstvovaco-koncertného stanu Café Kušnierik. Pri popíjaní hnedého moku nás potešil koncert slovenských snežienok vystupujúcich pod anglickým názvom Snowdrop. Spojenie čistého spevu, violončela, kontrabasu a cajonu ponúklo príjemný relax cestou cez ich snivú Mesačnú krajinu.

Počas koncertu Zuzky Mikulcovej v Ticketportal stagei sme sa dozvedeli odpoveď na jednu zo zásadných otázok tvorby. „Viete kedy hudobník dostáva najväčšiu inšpiráciu? Pri víne. Preto sa tak aj volá táto moja pieseň.“ Mladá pesničkárka je dôkazom toho, že ľubozvučné slovenské texty dokážu dobre vyznieť aj v pop-soulovom prevedení s nádychom jazzu a elektroniky.

Zuzana Mikulcová, foto: Jaro Novák

Prestávka na doplnenie energie a tekutín a už čakáme pod hlavným stageom na jedných z hedlajnerov festivalu. Staviť na gitarové duo môže niekto považovať za dramaturgický risk no populárni Mexičania publikum nesklamali. Rodrigo y Gabriela. Úvodom chvíľka neistoty pri pohľade na pripravený kolieskový vozík uprostred pódia a krivkajúcu Gabrielu podopierajúcu sa barlami pri príchode. Akonáhle však, spoločne s jej hudobným a životným partnerom, chytia do rúk gitary všetky obavy sa razom rozplynú. Nespútaní, živelní, experimentujúci s rôznymi netradičnými zvukmi gitár. Neskutočne rýchle rytmické vyhrávky s vetrom opreteky. Používanie gitary ako rytmického bicieho nástroja, nespútané battle pasáže. Fascinujúca mimická hra medzi oboma partnermi. Gradujúce momenty vzplanutia a nečakané stop pauzy.

Sme prvýkrát vo vašej krásnej krajine a aj napriek tomu, že sa Gabriela zranila, rozhodli sme sa, že koncert nezrušíme. Užite si show a ďakujeme.“ Po Rodrigových slovách koncert prepletajúci žánre flamenco, jazz, rock a metal naplno ďalej pokračoval. Pre svojich fanúšikov si duo pripravilo darček v podobe úpravy songu vybraného špeciálne pre festival Pohoda. Vyzvali divákov aby spievali a tí veru veľa nepotrebovali. To sa už naprieč letiskom rozliehala skladba Killing In The Name od legendárnej metalovej kapely Rage Against the Machine.

Rodrigo sa lúčil so slovami: „Ďakujeme a verím, že sa na Slovensko vrátime veľmi skoro. Možno ešte tento rok alebo ten ďalší. Gracias!“ Záver patril jednému z ich prvých a najznámejších hitov s názvom Tamacun. Niekoľkominútový neutíchajúci potlesk jasajúceho publika, bol zaslúženou odmenou pre gitarových virtuózov súčasnosti.

Rodrigo y Gabriela, foto: Jaro Novák

Dobití novou energiu sme sa rozhodli navštíviť prebiehajúci koncert v Space aréne SLSP. Elektronické techno trio z Viedne, Elektro Guzzi, nás potešilo chytľavým minimalistickým rytmom bicích, ukotveným v elektro podmaze ozvláštnenom tromi live trombónmi. Priam nabádali k tancu.

Mladučký Jake Bugg lákal svojím špecifickým hlasom s nezameniteľným prízvukom z hlavného festivalového pódia. Chytľavé indie rockové skladby pesničkára vystupujúceho s gitarou v ruke sólo či s kapelou zasiahli srdcia nejednej mladej fanúšičky.

Hlavný program festivalu sa pomaly blížil ku koncu. Pred vrcholom večera sme si ešte stihli v rytmoch samby zatancovať v Nay tanečnom dome spolu s temperamentnými Kubáncami La Mambanegra . Sympatická, exotická kapela odohrala vzrušujúcu nočnú party spojenú s bubnovou show .

Bodkou za hlavným programom boli hviezdni Angličania Alt-J. Ich atmosferický ambientný indie-rock sa niesol nocou naprieč letiskom, počas posledného festivalového večera.

interez.sk (Saša Pastorková, foto: Jaro Novák)
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )