Tento týždeň ide už o tretiu firmu, ktorá oznámila prepúšťanie. Tentoraz ide o americkú spoločnosť Honeywell, ktorá má výrobu v Partizánskom. Firma výrobu utlmuje postupne.
Ešte pred piatimi rokmi zamestnávala spoločnosť viac ako 500 ľudí, teraz ide o niekoľko desiatok. „Neevidujeme od začiatku roka 2025 nahlásené predmetné hromadné prepúšťanie na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny Partizánske, ani na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny Prievidza,“ priblížilo ústredie v stanovisku, píše o tom STVR.
„Dôvodom, prečo ukončuje prevádzku na Slovensku v našom meste, je to, že náklady na pracovnú silu sú rádovo vyššie než v štáte, kam sa presťahuje. Náklady na zamestnanca sú na Slovensku dvetisíc dolárov, v krajine, kam sa sťahuje, 400 dolárov,“ vysvetlil primátor Partizánskeho Jozef Božik.
S prepúšťaním zamestnancov začala spoločnosť podľa neho už v januári 2023 a ukončí ho v tomto roku. „Bolo to postupné, najskôr prepustili 49 ľudí, potom 29 ľudí, následne ďalšie skupiny. Teraz do septembra ide o 137 ľudí,“ konkretizoval.
Božik ďalej ozrejmil, že spoločnosť svoj odchod zo Slovenska odôvodnila nákladmi na pracovnú silu. „Tieto náklady vyhodnotili ako vysoké pred troma rokmi, v roku 2022. Išli do štátu, kde náklady na zamestnanca aj s odvodmi predstavujú 400 dolárov,“ podotkol.
Spoločnosť sa v Partizánskom zaoberá výrobou ochrannej obuvi a ochranných pomôcok. Je súčasťou amerického koncernu Honeywell International.
Zároveň však dodal, že čoskoro v regióne oznámia investíciu, ktorá prinesie stovky pracovných miest.
Problémy sú aj inde
Podľa medializovaných informácií sú problémy aj vo veľkých spoločnostiach ako je Volkswagen. Problémy má aj sieť predajní Banquet, za ktorou stojí česká firma Vetro-Plus. Na Slovensku mieri do konkurzu a o prácu príde viac ako 100 ľudí.
V Handlovej končí jedna z troch pobočiek firmy Lowa. „Lowa, súčasť skupiny Tecnica Group, prehodnocuje svoju priemyselnú štruktúru s cieľom zvýšiť efektivitu výroby a posilniť synergiu medzi rôznymi spoločnosťami v rámci skupiny,“ uviedla spoločnosť.
Miška a Denis zo Sexuálnej výchovy: Klitoris je oveľa väčší, ako si ľudia myslia. Toto urobte po každom pohlavnom styku
Problém za tunelom Višňové: Vodiči neodbočia, nová cesta je zbytočná. Analytik Bazovský vysvetlil, prečo
Bola vysušená 5 rokov doma v garáži a jej rodina si to nevšimla: Záhada úmrtia mladej ženy vám nedá spávať
Už malý detail vie ušetriť desiatky eur, takto si nastavte radiátory. Odborníci upozorňujú, čo je doma najväčší problém
Patrí medzi najlacnejšie lyžiarske strediská v Európe: Najete sa tu už od 5,5 eura, cena skipasu vás prekvapí
S analytikom Potočárom sme sa rozprávali o energopomoci. Boli sme na magických trhoch, očarili nás ponukou aj cenami
Doktorka Jana Boboková o zomieraní: Život nie je nutné za každú cenu umelo predlžovať. Musíme akceptovať, že bude koniec
Našli ho mŕtveho v hotelovej vani, stal sa tak členom „Klubu27“: Smrť Jima Morrisona je dodnes veľkou záhadou
Ženy mučil a hral s nimi najzvrátenejšiu hru, akú si viete predstaviť. Z vraha sa dvíhal žalúdok aj skúseným policajtom
Exdetektív Vachálek: Ak by bol Černák na slobode, niekto by si ho našiel. Koncom búrlivej mafiánskej éry je vražda Kuciaka








Nahlásiť chybu v článku