Foto: TASR - Michal Svítok, Dúhová stužka

PRIDEme 2025 zostal bez podpory napriek odporúčaniu komisie.

Rozhodnutie Rady Fondu na podporu umenia z 30. apríla 2025 vyvolalo vlnu kritiky. Rada totiž zmenila odporúčanie odbornej komisie a zamietla podporu kultúrno-vzdelávaciemu projektu PRIDEme 2025, ktorý pripravovalo občianske združenie Saplinq.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Zámerom projektu bolo priniesť diskusie o LGBTI+ témach do menších slovenských miest a prepojiť ich s vystúpeniami lokálnych umelcov. Namiesto podpory však prišlo odmietnutie s veľmi sporným dôvodom. Rada rozhodnutie odôvodnila slovami: „Rada nepodporuje morálne deformácie mládeže.“ Práve tento výrok mnohých zaskočil a považujú ho za otvorene diskriminačný.

Organizátori hovoria o diskriminácii

Podľa riaditeľa Saplinqu je tento krok len ďalším v sérii rozhodnutí, ktoré zasiahli LGBTI+ projekty na Slovensku. „Úprimne, čakali sme to. Bolo nepravdepodobné, že budeme výnimkou v ťažení nominantov a nominantiek ministerky Šimkovičovej v Rade FPU proti LGBTI+ projektom. Čo nás ale prekvapilo je to otvorene diskriminačné odôvodnenie. Právne kroky už konzultujeme s naším právnikom,“ uviedol Róbert Furiel.

Organizácia sa tak zaradila k ďalším subjektom, ktoré v tomto roku prišli o podporu — medzi nimi sú aj Iniciatíva Inakosť a divadlo NOMANTINELS.

Dúhová stužka ako symbol solidarity

V reakcii na nepriaznivú situáciu spustili organizácie kampaň Dúhová stužka. Tá ponúka jednoduchý spôsob, ako môže verejnosť LGBTI+ projekty podporiť. Stačí venovať dobrovoľný príspevok online cez web duhovastuzka.sk alebo osobne vo vybraných kultúrnych priestoroch, kníhkupectvách Martinus či podnikoch po celom Slovensku.

Foto: Dúhová stužka

Aktuálny zoznam miest je dostupný priamo na stránke kampane. Kampaň zastrešuje Saplinq, no výťažok poputuje medzi dvanásť rôznych LGBTI+ organizácií a projektov. Podporiť možno konkrétny projekt alebo prispieť do spoločného fondu.

Medzi podporovanými sú festivaly aj komunitné projekty

Súčasťou kampane sú známe podujatia a organizácie z rôznych kútov Slovenska. Patrí medzi ne napríklad festival PRIDE Košice, komunitné centrum Prizma, festivaly PRIDE v Banskej Bystrici, Bratislave a Trnave, ale aj športový klub Lotosové kvety či divadlo NOMANTINELS.

Foto: Dúhová stužka

K ďalším patrí združenie Dúhové rodiny, iniciatíva SIGNUM – Dúhoví kresťania, študentský spolok LIGHT FiF UK*, Združenie rodičov a priateľov LGBT+ ľudí a už spomínaná Iniciatíva Inakosť.

Uložiť článok

Najnovšie články