Ilustračná foto: TASR - Veronika Mihaliková / Unsplash

Vojaci si môžu zahrať GTA aj Mortal Kombat.

Ministerstvo obrany si v čase šetrenia verejných financií zadovážilo výbavu, ktorú by im závidel nejeden hráčsky klub. Podľa zverejnenej zmluvy nakúpilo desiatky herných konzol, profesionálne slúchadlá, VR headsety a viac než 30 populárnych herných titulov. Celková hodnota nákupu presahuje 40 000 eur.

Na kontroverzný nákup upozornil technologický portál Fontech, ktorý informoval o tom, že armáda si cez verejnú zákazku zabezpečila 34 konzol PlayStation 5, 10 kusov Xbox Series X, originálne ovládače, nabíjacie stanice a desiatky hier. Na zozname sa nachádzajú známe tituly ako Grand Theft Auto V, Call of Duty: Black Ops 6, Mortal Kombat 1, NBA 2K25, F1 25 či Microsoft Flight Simulator 2024.

Nákup, ktorý budí otázniky

Zatiaľ čo vláda hovorí o „konsolidácii verejných financií“ a jednotlivé rezorty ohlasujú škrty, armáda investuje do zábavnej techniky. V oficiálnych vyjadreniach zatiaľ chýba jasné vysvetlenie, ako tieto konzoly a hry prispejú k obrane krajiny. Zoznam zakúpených hier obsahuje bežné akčné, športové a bojové tituly, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v domácich konzolách, nie vo vojenských základniach. Navyše, nákup vôbec nezahŕňa žiadne špecializované vojenské simulátory či taktický výcvikový softvér.

Argumentom by mohla byť aj psychologická pohoda vojakov počas dlhých služieb, otázne však je, či takýto nákup bol v čase šetrenia naozaj nevyhnutný. Dodávateľom herných konzol a hier je ITSK, s. r. o., so sídlom v Nitre. Ide o pomerne známy a overený internetový obchod s podobným tovarom. Jednu menšiu zákazku za 3 145 eur dostala aj firma LIsyst s. r. o., ktorá sídli v Beluši.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Nasratý Občan (@nasratyobcan)

Kaliňák nie je jediný

Len nedávno sa riešil prípad z ministerstva Šutaja Eštoka, v ktorom sa spomínal nákup predražených herných počítačov cez rámcovú zmluvu v hodnote až 326 miliónov eur, pričom aj tento prípad vyvoláva otázky o transparentnosti, primeranosti a hospodárnosti verejných obstarávaní. V čase, keď sa šetrí v školstve, zdravotníctve či pri sociálnych výdavkoch, takéto tendre pôsobia ako ukážka toho, že štát naďalej nevie nakupovať rozumne. Alebo možno ani nechce.

O vyjadrenie sme požiadali aj ministerstvo vnútra a v prípade dodania odpovede budeme článok aktualizovať.

Uložiť článok

Najnovšie články