Premiér Robert Fico (Smer-SD) tvrdí, že rezort zahraničných vecí Veľkej Británie platil cez mediálnu agentúru tzv. influencerov na ovplyvňovanie slovenských parlamentných volieb v roku 2023 v neprospech Smeru-SD a v prospech Progresívneho Slovenska (PS). Odvoláva sa pritom na článok portálu marker.sk. Slovensko si preto predvolá britského veľvyslanca Nigela Bakera, od ktorého bude chcieť vysvetlenie všetkých detailov.
„Je tu cielené úmyselné konanie cudzej veľmoci, ktorá je naším spojencom v NATO, v spolupráci s časťou slovenských novinárov a v spolupráci s časťou slovenských politických influencerov, ovplyvňovať voľby v roku 2023,“ povedal na utorkovej tlačovej konferencii Fico s tým, že ministerstvo zahraničných vecí vo Veľkej Británii podpísalo zmluvu s agentúrou v objeme takmer desať miliónov britských libier.
Hovorca vraj nič nepoprel
„Táto agentúra mala vyhľadávať influencerov, politických aktivistov v krajinách strednej a východnej Európy a ovplyvňovať dianie v týchto krajinách,“ dodal premiér s tým, že hovorca ministerstva zahraničných vecí Veľkej Británie nič nepoprel a len povedal, že „budú bojovať za demokraciu, ľudské práva a právny štát“.

Britského veľvyslanca si preto predvolalo ministerstvo zahraničných vecí. „Budeme žiadať vysvetlenie všetkých detailov prípadu,“ vyhlásil šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár (Smer-SD) s tým, že ak nedostane dostatočné vysvetlenie, pristúpia k ďalším krokom. Budú žiadať aj zverejnenie zoznamu mien politických aktivistov. „Naším záujmom nie je vyhrocovať vzťahy, ale vysvetliť si situáciu,“ dodal premiér.
Štátny tajomník rezortu zahraničných vecí Marek Eštok avizoval, že SR sa v tejto veci obráti aj na Európsku úniu. Tému chce napríklad nastoliť v rámci Rady EÚ pre vzťahy medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom. SR tiež požiada eurokomisiu o zhodnotenie a nájdenie mechanizmov, ako danú otázku možno otvoriť oficiálnej úrovni s Veľkou Britániou.
Eštok zároveň avizoval, že na septembrovom rokovaní ministrov a štátnych tajomníkov pre európske záležitosti sa má diskutovať aj o hybridných hrozbách a zasahovaní do volebných kampaní, kde chce otvoriť aj debatu k danej veci. Podpredseda parlamentu Tibor Gašpar (Smer-SD) chce o téme hovoriť aj na pôde parlamentu, napríklad v kontrolných výboroch.
Portál marker.sk informoval, že britská vláda „tajne financuje stovky zahraničných influencerov, ktorých prácou je robiť politickú propagandu na YouTube“. Odvoláva sa na zistenia britskej investigatívnej platformy Declassified UK. Prácu má koordinovať londýnska mediálna agentúra Zinc Network v mene tamojšieho ministerstva zahraničných vecí v rámci dohody v hodnote takmer 10 miliónov libier. Súčasťou práce mala byť aj kampaň na mobilizáciu mladých voličov v slovenských voľbách v roku 2023.
ANKETA: Nepáči sa mi to, malo by sa to odstrániť. Slovákov sme sa opýtali, čo si myslia o Separovom sprejovaní v Himalájach
Káva za 3,60 eura nám udrela do nosa a nevoňala: Boli sme v novom podniku, ktorý otvorili majitelia reštaurácie z Na nože
Prirovnávajú ju ku Kate Middleton, takto ju mal Putin žiadať o ruku: Kto je Alina Kabajevová, údajná nová cárovná v Kremli?
Ste tu za hodinu, najete sa od 5 eur: O tomto európskom klenote ste možno nikdy nepočuli, musíte ho vidieť
Detské nosové vakcíny proti chrípke boli fuč za pár hodín. Vieme, kedy príde posledná dávka, niektorí rodičia sú zúfalí
Budú v sobotu na Sviatok Všetkých svätých otvorené obchody? Pozrite sa, ako to bude po novom, reťazce hlásia zmeny
Radik bol postrach Ruska: Škrtil 90-ročné ženy, tvrdil, že ich to nebolí a len sa chcel najesť. Náhodou ho zachytilo video
Boli sme sa v Bratislave zaočkovať proti covidu bez registrácie: Rad nemal konca, ľudia vtipkovali o kukurici. Na toto sa pripravte
Urológ Ján Švihra: Vo vybraných prípadoch má obriezka stále veľký zmysel. Takto by mala vyzerať správna hygiena „tam dolu“
Brat za Brata zbiera údaje možno aj o vás. Redaktorka bola 21 dní v top exotickej destinácii, výdavky ju prekvapili












Nahlásiť chybu v článku