Brit Henry Worsley sa chcel stať prvým človekom na svete, ktorému sa podarí prejsť Antarktídu bez akejkoľvek pomoci či spoločnosti. Britský dobrodruh však zomrel na vyčerpanie a dehydratáciu pri pokuse prejsť Antarktídou. Informuje o tom dnes britská spravodajská stanica BBC. Bývalý vojak, 55-ročný Worsley, sa chcel stať prvým človekom na svete, ktorému sa podarí prejsť Antarktídu bez akejkoľvek pomoci či spoločnosti. Jeho pokus sa skončil tesne pred cieľom, na 71. deň výpravy.
Worsley z Fulhamu v Londýne zomrel na „totálne zlyhanie orgánov“, uviedla jeho manželka Joanna a dodala, že pociťuje „zármutok so zlomeným srdcom“. Cestovateľ Worsley zomrel „napriek všetkému úsiliu“ zamestnancov nemocnice Clínica Magallanes v čilskom meste Punta Arenas, napísala vo vyhlásení.

Worsley svoju 80-dňovú púť od pobrežiu k pobrežiu odštartoval v novembri vybavený iba saňami, potravinami, stanom a ďalšími predmetmi. Cieľom bolo prejsť kontinent „bez akejkoľvek cudzej pomoci a podpory“ a bez dodatočných dodávok potravín či pomoci psov alebo iných prostriedkov. Worsley v októbri v rozhovore pre BBC povedal, že počas tejto svojej cesty pravdepodobne stratí na hmotnosti približne 13 kilogramov.
Dĺžku výpravy odhadoval na 75 dní s tým, že stravu si zobral s rezervou na 80 dní. Podľa plánu mal do logistického tábora telefonovať každých 24 hodín. Záchranný tím mal vyraziť na miesto jeho poslednej známej polohy stanovenej GPS v prípade, že sa neozve dva razy po sebe. Zámerom jeho cesty bolo získať 100.000 libier (zhruba 133.000 eur) pre nadáciu Endeavour Fund, ktorá pomáha chorým a zraneným vojakom a vojačkám.
Najväčší únos v dejinách: 26 detí pochovali v nákladiaku zaživa, chceli 5 miliónov dolárov. Dnes sú zločinci na slobode
Hľadač leteniek Lukáš: Ryanair propaguje Bratislavu ako skrytý klenot, aby zaplnil lietadlá. Je na Slovensku, ako to využije
Z dna Tichého oceánu dolovali vzácny „poklad“, Sovieti sa nevedomky prizerali. Megautajovaná misia CIA je stále záhadou
Boli sme na najkrajšom mieste v krajine: Je v hĺbke až 120 metrov pod zemou. Ste tu za menej ako 6 hodín
Budú na Deň boja za slobodu a demokraciu otvorené obchody? Pozrite sa, ako to bude po novom. Toto sme tu dlho nemali
Aby prežili, museli sa uchýliť ku kanibalizmu a jesť svojich kamarátov. Letecké nešťastie v Andách šokuje aj dnes
Adam bol v jednom z vlakov, ktoré sa zrazili: Prišla obrovská rana, nastal chaos. Okolo hlavy mi preletel hasiaci prístroj
Ivana žije v Austrálii: Minimálna mesačná mzda tu je niečo málo cez 2 000 eur pred zdanením, každý si vie slušne zarobiť
Odborník vysvetľuje nehodu vlakov: K zrážke by pravdepodobne nedošlo, ak by systém ETCS mali oba rušne









Nahlásiť chybu v článku