Spotrebiteľské ceny pohonných látok v 19. týždni zaznamenali len malé pohyby. Pokračoval pokles ceny motorovej nafty už piaty týždeň za sebou. Jej hodnota sa naďalej udržovala na dlhodobom minime, lacnejšie sa predávala ešte v januári 2022.
Najpoužívanejší benzín 95 ostal na cenách z predchádzajúceho týždňa, dosiahol najnižšiu úroveň za sedem mesiacov (od októbra 2024). Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Prémiové palivá mierne zdraželi
Najobľúbenejší benzín 95 zostal na úrovni 1,479 eura za liter. Ceny prémiových benzínov (s oktánovým číslom 98 – 100) nepatrne stúpli na priemernú hodnotu 1,684 eura za liter. Benzín 98 sa predával o 0,6 centa drahšie, za 1,694 eura za liter. Cena motorovej nafty klesla ešte hlbšie pod úroveň 1,40 eura za liter, medzitýždenne sa zmenila o 0,8 centa.
Motoristi platili za liter nafty 1,390 eura. Prémiové druhy motorovej nafty zlacneli o takmer jeden cent, spotrebitelia platili za liter v priemere 1,586 eura. Z hľadiska dlhodobého medziročného porovnania sú ceny pohonných látok aktuálne už niekoľko týždňov približne o 10 % nižšie ako pred rokom. Najpoužívanejší benzín 95 bol v úvode mája lacnejší o 9,3 % ako vlani, najpredávanejšia motorová nafta o 8,3 %.
Ceny plynov klesli, medziročne sú však vyššie
Ceny plynov určených na pohon motorových vozidiel medzitýždenne klesli. Cena skvapalneného ropného plynu (LPG) bola 0,702 eura za liter, o 2,2 centa nižšia ako pred týždňom. Skvapalnený zemný plyn (LNG) nepatrne zlacnel na 1,650 eura za kilogram.
Stlačený zemný plyn (CNG) sa predával za znížených 1,661 eura za kilogram. Aktuálne ceny plynov boli v medziročnom porovnaní vyššie, LNG o 7,9 %, CNG o 3,7 % a LPG o 1 %.
Ropa sa stabilizovala, ceny mierne vzrástli
Ceny ropy sa v piatok takmer nezmenili a vzrástli len veľmi mierne po poklese v predchádzajúcom dni, keď správy, že USA a Irán by mohli uzavrieť jadrovú dohodu, vyvolali obavy z nadmernej ponuky komodity. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.
Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v júni sa v piatok o 6.32 h SELČ predával po 61,67 USD (55,14 eura). To bolo o 5 centov alebo 0,08 % viac ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania. Cena júlového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent vzrástla o 6 centov alebo 0,09 % na 64,59 USD za barel.
Oba kontrakty vo štvrtok (15. 5.) popoludní klesli o viac ako 2 %, ale smerujú k zisku za celý týždeň po prudkom zvýšení ich cien na začiatku týždňa po tom, čo sa USA a Čína v pondelok (12. 5.) dohodli na dočasnom znížení vzájomných vysokých ciel. Americký prezident Donald Trump vo štvrtok povedal, že USA sú veľmi blízko k zabezpečeniu jadrovej dohody s Iránom.
Iránska ropa môže zamiešať trhom
Podpísanie dohody a zrušenie sankcií by mohlo viesť k návratu iránskej ropy na trhy a k zmene rovnováhy medzi ponukou a dopytom po rope. Pred opätovným zavedením ropných sankcií v roku 2018 bola iránska ťažobná kapacita približne 3,8 milióna barelov ropy denne a v súčasnosti exportuje okolo 1,6 milióna barelov/deň.
Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) vo štvrtok uviedla, že globálna ponuka ropy bude tento rok rásť rýchlejšie, než sa pôvodne očakávalo, keďže najväčší producenti z aliancie členovia OPEC+ plánujú zmierniť ťažobné obmedzenia.
Budúcnosť cien ropy ovplyvnia dohody aj OPEC+
Ďalší vývoj u ropy a aj motorových palív bude primárne určený možnými dohodami medzi Iránom a Spojenými štátmi, ďalším uvoľňovaním produkcie OPEC+ či vývojom v obchodnej politike a očakávaní ekonomického rastu. Uviedol to Marek Nemky, analytik finančných trhov XTB.
„Veľkoobchodné ceny pohonných látok v Rotterdame nasledovali vývoj cien ropy a začali postupne rásť. To signalizuje, že po výraznejších poklesoch prichádza obrat aj na čerpacích staniciach. Zatiaľ však iba mierny a pokiaľ sa ceny ropy udržia na znížených úrovniach, tak s takýmito nízkymi cenami palív by sme mohli rátať aj počas motoristickej sezóny,“ spresnil.
Cenový nárast podporila dohoda USA a Číny
Poznamenal, že cenový nárast prichádzal primárne po oznámeniach o krátkodobom znížení ciel medzi USA a Čínou, čo podporilo sentiment na trhu s ropou. Spojené štáty sa s Čínou dohodli, že na 90 dní zatiaľ znížia clá na 30 % a 10 %, pričom ďalšie rokovania budú počas tohto obdobia pokračovať.
„Na druhej strane sa však prezident Donald Trump vyjadril, že Spojené štáty sú veľmi blízko dohody s Iránom. Keďže je Irán v súčasnosti pod výraznými sankciami od USA, tak potenciálna dohoda a uvoľnenie týchto sankcií by mohlo na trh pridať približne 0,8 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) ropy denne. Z tohto dôvodu tak ceny ropy zostali približne na podobných úrovniach ako na konci minulého týždňa,“ dodal analytik XTB.
Nahlásiť chybu v článku