Viaceré priemyselné odvetvia zažívajú v Európe ťažké časy. Firmy bojujú s nižším dopytom, zvyšujúcimi sa nákladmi, či so silnou konkurenciou prichádzajúcou z Ázie. Od začiatku aktuálneho roka sa na Slovensku objavilo niekoľko negatívnych správ, ktoré popisovali nepriaznivý osud tuzemských spoločností. Pozitívne novinky neprichádzajú ani zo Žiliny.
Práve na severe Slovenska pôsobí akciovka Emtest, ktorá má v našich končinách 35-ročnú tradíciu. Jej činnosť započala v roku 1990 a venuje sa výrobe rôznych elektronických systémov v autobusovej doprave. Klienti slovenskej spoločnosti pritom nepochádzali iba z Európy, ale tiež z Južnej Ameriky, Afriky či Ázie. Jej tržby sa aj v posledných rokoch pravidelne pohybujú v miliónoch eur, no situácia nie je taká ideálna.
Ako teraz upozornil portál Denník E, podnik požiadal súdy o ochranu pred veriteľmi. Dôvodom sú vysoké dlhy, do ktorých sa Emtest dostal. Podľa verejne dostupných hospodárskych výsledkov akciová spoločnosť vykázala iba za roky 2022 a 2023 stratu atakujúcu pol milióna eur. O tom, ako hospodárila vlani, informácie nemáme. Zaujímavé je, že v roku 2023 sa firme podarilo zvýšiť tržby na viac ako 7 miliónov eur.
Dlhy presahujú milión eur
Dôležitými ukazovateľmi sú tiež dlhy, ktoré Emtest má. Iba Sociálnej poisťovni dlhuje bezmála 750-tisíc eur, cez 320-tisíc zdravotným poisťovniam a 208-tisíc eur Finančnej správe SR.
Ako sa teraz zdá, kľúčovým by mohol byť rok 2022, kedy mnohí podnikatelia bojovali s nižším dopytom a vysokými cenami energií. Tieto faktory zrejme ovplyvnili aj žilinskú firmu, ktorá by v súčasnosti mala zamestnávať okolo 70 ľudí. Denník E ďalej uviedol, že o jej budúcnosti rozhodne začaté reštrukturalizačné konanie. Súd v ňom bude posudzovať, či je firma schopná ďalej fungovať a presvedčiť veriteľov o tom, že im záväzky uhradí.
Kompetentní sa zatiaľ k celej veci nevyjadrili a tak nie sú jasné konkrétne dôvody problémov. Rovnako tak nevieme, aký plán budú mať zástupcovia žilinskej akciovky Emtest. Pri oddlžovaní totiž bude musieť vrátiť minimálne polovicu dlhov aj najmenším veriteľom.
Nahlásiť chybu v článku