Ilustračné foto: Unsplash

Klimatológovia naznačujú, že prelom rokov 2025/2026 môže byť začiatkom chladnej éry.

Hoci to tak práve v týchto dňoch nevyzerá, letné dni ešte ani zďaleka neskončili, no meteorológovia už teraz upozorňujú, že nadchádzajúca zima môže byť iná než tie, na ktoré si Európa v posledných rokoch zvykla. Podľa viacerých nezávislých predpovedí totiž zima 2025/2026 nebude len bežným výkyvom, ale môže signalizovať začiatok väčšej klimatickej zmeny.

Zmeny, ktorá by mohla ovplyvniť zimy na celé desaťročia. Táto nie práve pozitívna predpoveď vychádza z analýz troch nezávislých meteorologických platforiem. Správu o možnom scenári priniesli americký server CBS4Indy, portál OnTheSnow a európsky portál Severe Weather Europe.

Tichý oceán bude mať opäť posledné slovo

Základným faktorom, ktorý ovplyvňuje zimy aj v Európe, je klimatický jav ENSO. Striedajú sa v ňom dve fázy, a to El Niño a La Niña, ktoré ovplyvňujú teplotu povrchových vôd v rovníkovej časti Pacifiku a s ňou aj globálne prúdenie vzduchu. Podľa údajov amerického Národného meteorologického úradu, ktoré zverejnil portál OnTheSnow, je najpravdepodobnejší výskyt neutrálnej fázy, no veľmi blízko je aj možný nástup javu La Niña.

Foto: NASA/JPL

Neutrálne podmienky znamenajú, že nedôjde k extrémnemu výkyvu na jednu ani druhú stranu, no zároveň môžu priniesť nestabilitu v atmosfére. La Niña zasa často vedie k chladnejším zimám, čo podľa odborníkov zvyšuje šancu, že zima 2025/2026 prinesie nižšie teploty a viac snehu aj do niektorých častí Európy.

Tento jav sa naposledy spájal s tuhou zimou

Druhým kľúčovým faktorom je vývoj v severnej časti Atlantického oceánu. Ako upozorňuje Severe Weather Europe, po rokoch sa v oblasti subpolárneho gyru opäť objavuje studená anomália. Znamená to, že voda v tejto časti oceánu je citeľne chladnejšia, než býva zvykom.

Presne takýto jav bol naposledy zaznamenaný pred vyše desiatimi rokmi a nasledovali po ňom výnimočne chladné zimy v Európe aj v Severnej Amerike. Podľa meteorológov ide o dôsledok oslabovania oceánskeho prúdenia, ktoré je známe pod názvom AMOC a do veľkej miery ovplyvňuje klímu na oboch stranách Atlantiku.

Blíži sa klimatický obrat, ktorý sa opakuje raz za 200 rokov

Dlhodobejší pohľad ponúka klimatológ profesor David Dilley, ktorý v správe zverejnenej cez EIN Presswire varuje pred zlomovým bodom, ktorý môže nastať okolo roku 2030. Podľa neho totiž klimatické zmeny neprebiehajú náhodne, ale v pravidelných cykloch.

Na základe vlastného výskumu elektromagnetických cyklov, ktoré nazýva ClimatePulse, upozorňuje, že posledné veľké globálne ochladenie začalo okolo roku 1830. Ak sa tento 200-ročný cyklus zopakuje, rok 2030 by mohol byť začiatkom ďalšej chladnej fázy. Znamená to, že už najbližšie zimy, vrátane tej aktuálnej, môžu byť predzvesťou výraznejšieho klimatického obratu.

Tohtoročná zima môže byť len začiatok

Aj keď predpovede počasia na niekoľko mesiacov dopredu nikdy nie sú úplne presné, v tomto prípade sa tri rôzne zdroje zhodujú na tom, že zima 2025/2026 bude výnimočná. Najpravdepodobnejší scenár hovorí o chladnejšej zime, ktorá môže byť miestami bohatšia na sneh a môže pripomínať zimy, aké boli bežnejšie v minulosti.

Foto: TASR/AP

Túto zimu však odborníci nevidia len ako izolovaný výkyv, ale ako začiatok širšej klimatickej zmeny. Ak sa predpovede potvrdia, čakajú nás v nasledujúcich rokoch chladnejšie a možno aj dlhšie zimy. Práve preto bude zima 2025/2026 sledovaná nielen lyžiarmi, ale aj klimatológmi z celého sveta.

Uložiť článok

Najnovšie články