Sever Afganistanu v noci na pondelok zasiahlo silné zemetrasenie s magnitúdou 6,3 Richterovej stupnice, informoval Americký geologický úrad (USGS). Pred dvoma mesiacmi pri podobne silných otrasoch na východe krajiny zahynulo viac ako 2000 ľudí, píše TASR na základe správ agentúr Reuters, DPA a AFP.
Zemetrasenie s epicentrom v hĺbke približne 28 kilometrov zaznamenali neďaleko mesta Mazáre Šaríf v pondelok o 00.59 h miestneho času (nedeľa 21.29 h SEČ). Rozsah škôd nebol bezprostredne známy. Živel si podľa miestneho ministerstva zdravotníctva vyžiadal už najmenej dvadsať obetí na životoch a viac ako 320 ľudí zranil. Úrady zároveň upozornili, že počet obetí sa v najbližších hodinách a dňoch ešte pravdepodobne zvýši.
Poškodená je aj známa mešita
Afganské ministerstvo obrany spravované hnutím Taliban vyhlásilo, že zemetrasenie zasiahlo najsilnejšie severné provincie Balch a Samangan. Rezort v reakcii okamžite spustil rozsiahlu záchrannú operáciu. Otrasy v meste Mazáre Šaríf poškodili aj známu modrú mešitu Mauzóleum imáma Alího. Podľa spravodajcu agentúry AFP sa časti tejto honosnej stavby z 15. storočia, najmä jedného z jej minaretov, odlomili a rozbili sa po areáli mešity.
⭕ A strong #earthquake of 6.3 magnitude and 10 km depth struck Hindu Kush mountain range in #Afghanistan 45 kms ESE of Mazar Sharif a short while ago.
Jolts felt in Turkmenistan, Pakistan, Tajikistan, Uzbekistan and Kyrgyzstan. pic.twitter.com/vfS3TqYvuU
— Shafek Koreshe (@shafeKoreshe) November 2, 2025
Koncom augusta tohto roka pri jednom z najsmrteľnejších zemetrasení v histórii Afganistanu zahynulo v okolí mesta Džalálábád v provincii Nangarhár približne 2200 ľudí a ďalších viac ako 3600 utrpelo poranenia.
Afganistan často postihujú zemetrasenia, a to najmä v okolí pohoria Hindúkuš, kde sa stretáva Eurázijská a Indická tektonická doska. Podľa Briana Baptieho z Britskej geologickej služby (BGS) zasiahlo severovýchod Afganistanu od roku 1900 už 12 zemetrasení s magnitúdou väčšou ako 7 Richterovej stupnice.
Evel a Filip odišli do Bangkoku: Prvý mesiac sme strávili hľadaním bývania. Bez finančnej rezervy to nie je možné
Trichologička Lenka sa stará o vlasy a pokožku hlavy: Ľudia stále veria, že umývaním vlasy vypadávajú
Tomáš Baťa bol najväčším podnikateľom v histórii Československa: Zamestnancom dal vysoké platy, za chyby ich trestal
Radek pomáha ľuďom kúpiť nehnuteľnosť v Malage: Španielsko už nie je lacné, no kvalita života je tu skvelá
Pred 170 rokmi sa narodil génius Nikola Tesla: Miesto žien miloval holubicu, po podrazoch kopal kanály
Prezidentovi USA po atentáte podávali kravskú krv a vajcia cez anál. Zabili ho napokon lekári a nie strelec
Michael O´Leary zmenil cestovanie ako ho poznáme: Obéznych ľudí označil za „monštrá“, neveril v globálne otepľovanie












Nahlásiť chybu v článku