Foto: TASR - Jaroslav Novák

Očkovanie funguje a osvedčuje sa aj proti variantu delta.

Svet neustále obiehajú nové správy týkajúce sa koronavírusu a najnovšie aj úradujúceho variantu delta. Túto tému otvoril lekár Peter Sabaka, analytik Martin Smatana a najnovšie aj Dáta bez pátosu. Vysvetľujú, čo to vlastne znamená, že na delta variant zomrelo viac očkovaných, pretože v číslach to sedí.

Ako na sociálnej sieti vysvetľuje analytik Martin Smatana, na čísla, dáta a grafy sa dá pozrieť dvojako. Áno, je pravda, že z informácií z Británie vyplýva, že na delta variant už zomrelo viac zaočkovaných ako nezaočkovaných ľudí. „Z celkovo 92,029 delta pozitívnych zomrelo k 21. júnu v Anglicku 117 ľudí. Z nich až 50 dostalo obe dávky vakcíny, pričom len 38 zosnulých v skupine starších ako 50 rokov nemalo ani jednu dávku. Skóre teda vskutku je: 50 (očkovaní) vs 38 (neočkovaní)- v skupine 50+, v inej nemali plne očkovaní na deltu úmrtia,“ píše v statuse Smatana.

Virál je neopodstatnený

Následne ale vysvetľuje, že v Británii majú zaočkovaných v skupine 50+ oboma dávkami približne 19,56 milióna ľudí, čo predstavuje 87,4% predmetnej populácie. Neočkovaných, ani jednou dávkou je 2,07 mil. ľudí. A teraz:

  • z populácie plne zaočkovaných 19,56 mil. zomrelo 50 ľudí
  • z populácie vôbec neočkovaných 2,07 mil. ľudí zomrelo 38 ľudí

Rozumiete tomu nepomeru? Ak sa teda pozrieme na pomer počtu ľudí a počtu úmrtí v každej zo skupín je zrejmé, že virál je neopodstatnený. Pravda je, že nezaočkovaní zomierali 7,2 násobne viac ako očkovaní – stačí si len porovnať veľkosť oboch skupín. V skupine mladších ako 50 rokov dokonca nezomrel nikto plne zaočkovaný, pričom až 6 nezaočkovaných. Výsledný pomer bude teda ešte vyšší. Aj preto zdieľané informácie treba vedieť dobre analyzovať. Očkovanie je sloboda a je to jediný a najúčinnejší nástroj v boji proti koronavírusu.

Tému otvoril aj lekár Peter Sabaka, ktorý liečil priamo pacientov s covidom. Zdieľal jednoduchý obrázok, ktorý vysvetľuje, prečo objavujúce sa infekcie u očkovaných znamenajú, že vakcinácia funguje. V Izraeli, v Británii a aj v Portugalsku, ktoré má v priemere zaočkovaných menej. Na očkovanie vyzval aj premiér Eduard Heger. „Je potrebné, aby sme v tomto pridali. Očkovanie je najlepšia a najúčinnejšia zbraň, ktorú tu máme. Máme k dispozícii vakcíny, lekárov, ktorí chcú očkovať, čiže potrebujeme len očkovať,“ povedal.

0
Uložiť článok
Komentovať