Foto: Profimedia

Zaujímavosťou je, že Céline Dion ako Kanaďanka mohla reprezentovať Švajčiarsko práve vďaka pravidlám Eurovízie. Súťaž totiž nikdy neobmedzovala štátnu príslušnosť interpretov či autorov piesní – krajiny si môžu slobodne vybrať, kto ich bude zastupovať. Hoci sa niektoré pravidlá v priebehu rokov menili, najmä tie týkajúce sa používania jazykov, jedno zostáva rovnaké. Každá krajina môže do súťaže poslať len jednu skladbu.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Céline Dion (@celinedion)

V minulosti bolo povinnosťou spievať v národnom jazyku, dnes však väčšina účastníkov uprednostňuje angličtinu. Aj to výrazne prispelo k tomu, že sa Eurovízia stala skutočne svetovou hudobnou udalosťou. Ako uvádza publikácia Music in World Cultures, práve táto otvorenosť robí z Eurovízie výnimočnú platformu, kde majú šancu zažiariť talenty z celého sveta.

Od straty hlasu k historickému víťazstvu

Krátko pred Eurovíziou začala mať Céline Dion vážne problémy s hlasom počas turné k albumu Incognito z roku 1987. Na jednom z vystúpení jej hlas úplne zlyhal a speváčka musela turné predčasne ukončiť. Odborník z New Yorku, ku ktorému bola následne poslaná, jej nariadil trojtýždňové úplné ticho – žiadne rozprávanie, žiadne spievanie. Bola to len prvá zo série hlasových problémov, ktorým musela v kariére čeliť.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Céline Dion (@celinedion)

Napriek tomu sa na pódiu v Dubline ukázala opäť pripravená a plná sily. Eurovízia 1988 bola napínavá až do posledných chvíľ. Céline zvíťazila s celkovým ziskom 137 bodov – len o jediný bod pred britským súperom Scottom Fitzgeraldom. Po jej triumfe nasledovala tlačová konferencia s účasťou približne 700 novinárov z celého sveta a o niekoľko dní neskôr aj začiatok veľkolepého medzinárodného turné. Práve vtedy sa naplno rozbehla kariéra jednej z najvýraznejších speváčok modernej hudobnej histórie.

Láska, strata a návrat na vrchol

Noc veľkého víťazstva na Eurovízii neznamenala pre Céline Dion len obrat v kariére, ale aj zásadný zlom v súkromí. Práve v tom období prerástol jej profesionálny vzťah s producentom René Angélilom do niečoho hlbšieho. Hoci bol o 26 rokov starší, stal sa jej životným partnerom, manažérom a neskôr aj manželom. Spolu vychovávali troch synov a zostali spolu až do Reného smrti v roku 2016. Niekoľko rokov potom, čo sa stala vdovou, prišla ďalšia skúška, tentoraz zdravotná.

Foto: Profimedia

Céline diagnostikovali vzácnu neurologickú poruchu známu ako syndróm tuhého človeka, ktorá postihuje nervový systém a výrazne ovplyvňuje pohyb a reč. Choroba ju donútila zrušiť koncerty a na čas sa stiahnuť z verejného života. No v roku 2024 prekvapila svet dojímavým návratom na pódium počas otváracieho ceremoniálu olympijských hier v Paríži.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Céline Dion (@celinedion)

Céline Dion počas svojho života čelila mnohým výzvam, no večer v Dubline v roku 1988 navždy zmenil jej osud. Odvtedy vydala 27 štúdiových albumov, predala stovky miliónov nahrávok, získala desiatky prestížnych cien a stala sa jednou z najuznávanejších a najmilovanejších speváčok všetkých čias. A všetko sa to začalo jednou piesňou, jedným večerom a jedným jediným bodom.

Uložiť článok

Najnovšie články