Ilustračná foto: Pexels

Odborníci to nedokážu vysvetliť.

Slanosť vody v Antarktickom oceáne narastá a vedci pre tento jav zatiaľ nemajú presné vysvetlenie. Mohlo by to ale byť kľúčovým faktorom, čo sa týka úbytku morského ľadu v regióne.

Pokrývka ľadu nevykazuje známky obnovy

Ako informuje web Live Science, vody Antarktídy sú čoraz slanšie a spôsobujú úbytok morského ľadu. Vedci si však nie sú istí, prečo. Antarktický morský ľad sa od roku 2015 zmenšuje. V roku 2023 chýbal v regióne kus ľadu väčší ako západná Európa a nevykazuje žiadne známky obnovy.

Tento pokles, ktorý je najväčšou environmentálnou zmenou zaznamenanou na Zemi za posledné desaťročia, bude mať účinok na celosvetovú klímu. 30. júna prostredníctvom PNAS uverejnili odborníci článok, v ktorom píšu, že kontinent obklopuje voda s čoraz vyššou salinitou. Vysvetľujú, že topiace sa ľadovce by mali spôsobiť, že bude pribúdať viac sladkej vody. No deje sa prekvapivý opak.

Ilustračná foto: Unsplash

Odborníci si myslia, že to ovplyvní ľad nielen na hladine, ale aj hlboko pod ňou. Ľad okolo zemských pólov sa v lete topí a v zime zamŕza, pričom kolíše medzi minimami a maximami. Na Antarktíde morský ľad tvorí akúsi zábranu a chráni ľad na kontinente pred tým, aby ho roztopili otepľujúce sa oceány. Zároveň odráža časť slnečnej energie späť do atmosféry a zadržiava oxid uhličitý pod hladinou oceánu.

V roku 2016 došlo k prudkej zmene

Od roku 1979, keď satelity začali monitorovať rozlohu morského ľadu, zmenšila sa arktická ľadová pokrývka každé desaťročie o viac ako 12 %. Napriek tomu však rozloha ľadu na kontinente narastala, pričom jej rozloha bola najväčšia v roku 2014. V roku 2016 ale došlo k zásadnej zmene a trend sa otočil.

Ilustračná foto: Unsplash

Odborníci sa zhodujú v tom, že kľúčovým faktorom je klimatická zmena. Ide však o mimoriadne komplexný systém, ktorého fungovanie nie je možné jednoducho vysvetliť a popísať.

Náročné je aj vytvárať akékoľvek predikcie. Po preskúmaní denných meraní od roku 2011 do roku 2023 vedci zistili, že úbytok morského ľadu a opätovné otvorenie obrovských dier v jeho pokrývke sa zhoduje s prudkým nárastom salinity. Výsledok bol pre odborníkov šokujúci a neverili mu, až kým ho neoverili prostredníctvom údajov zo špeciálnych bójí.

Následky pocítime už čoskoro

„Jednou z možností je, že soľ uložená v hlbších vrstvách oceánu sa dostala na povrch. Tento proces môže byť vyvolaný zmenami v cirkulácii oceánu alebo atmosférickými vplyvmi. Aktívne skúmame, ako a prečo sa táto štrukturálna zmena začala,“ vysvetľujú odborníci. Dodávajú, že zvyšujúci sa obsah soli pravdepodobne spôsobí ďalšie otepľovanie povrchových vôd a stále rýchlejšie topenie ľadu.

Ilustračná foto: Unsplash

Vedci dodávajú, že jedným z problémov je fakt, že oceánske hlbiny ostávajú aj v dnešnej dobe z veľkej miery nepreskúmané, najmä v oblasti Arktídy a Antarktídy. V súčasnosti je nejasné, aké ďalšie zmeny sa ešte môžu udiať a aký bude ich presný dosah. Ak ale bude trend pokračovať, následky podľa odborníkov pocítime už v nasledujúcich desaťročiach.

Uložiť článok

Najnovšie články