Tvrdenia o dramatickom alebo rekordnom náraste cien potravín na Slovensku, ktoré v uplynulých týždňoch zaznievajú najmä zo strany niektorých politikov, sa nezakladajú na pravde. Ich primárnym cieľom je zrejme iba vyvolávať negatívne nálady v spoločnosti.
Upozornilo na to v piatok na sociálnej sieti Ministerstvo financií (MF) SR. „Podľa oficiálnych údajov Eurostatu je slovenská potravinová inflácia bez nápojov najnižšia od roku 2021. Od začiatku roka 2025 (január – máj) dosiahol priemer medziročného rastu cien potravín úroveň 2,2 %. Táto úroveň je dokonca nižšia ako za celý rok 2024 (2,5 %),“ vyčíslil rezort.
V susedných krajinách rastú ceny potravín rýchlejšie
Zároveň pripomenul, že najvyšší rast cien potravín bol v rokoch 2022 a 2023, kedy stúpli celkovo o rekordných 40,2 %. Ministerstvo poukázalo aj na to, že ceny potravín v susedných krajinách Vyšehradskej štvorky (V4) rastú rýchlejšie ako na Slovensku. V Poľsku je od začiatku tohto roka potravinová inflácia na úrovni 5,4 %, v Českej republike 4,9 % a v Maďarsku 4,7 %.
Rezort upozorňuje na zavádzanie verejnosti
Celková inflácia na Slovensku má podľa Inštitútu finančnej politiky (IFP) postupne spomaľovať na celom horizonte jeho aktuálnej prognózy.
„Ministerstvo financií SR aj preto pripomína, že vyjadrenia niektorých politikov treba brať s rezervou, pretože často hovoria o číslach, ktoré cielene dezinterpretujú. Potravinovú infláciu, ktorú navyše neočistia napríklad o alkoholické alebo nealkoholické nápoje, zvyčajne zamieňajú s celkovou infláciou. Rovnako napríklad pracujú iba s údajmi za jeden mesiac, ktorý porovnávajú s mesiacom predchádzajúceho roka,“ upozornil rezort.
Nahlásiť chybu v článku