files.brightside.me

Ste ranné vtáča, alebo vstanete z postele až vtedy, keď skutočne musíte? Úspešný blogger zo San Francisca, Eghosa Aihie, vstáva už celé dva roky každý deň o šiestej ráno,...

Ste ranné vtáča, alebo vstanete z postele až vtedy, keď skutočne musíte? Úspešný blogger zo San Francisca, Eghosa Aihie, vstáva už celé dva roky každý deň o šiestej ráno, teda dve a pol hodiny pred tým, ako ide do práce. Tento rituál mu zásadne zmenil život. Tvrdí, že v pracovnom živote zažil výrazné zlepšenia a tiež sa cíti zdravo a je plný energie. Pre tých, ktorí sú voči tomu skeptickí, si Eghosa pripravil týchto 6 dôvodov, prečo by ste mali byť ranné vtáča.

Budete mať čas objaviť to, čo je vo vás skryté

Mnohí ľudia nedosiahnu svoje stanovené ciele len preto, lebo nemajú čas sa im poriadne venovať. Je ťažké venovať sa svojim cieľom, keď ste celý deň zahltení robotou a večer, keď prídete vyčerpaní domov, tak na také niečo nemáte energiu.

worddreams.files.wordpress.com
worddreams.files.wordpress.com

Je známe, že náš mozog pracuje najefektívnejšie v prvej polovici dňa. Využite teda ranný čas na to, aby ste sa zamysleli nad svojim životom, na to, čo by ste chceli zmeniť, alebo upraviť.

Budete mať čas naplánovať si svoj deň

Ranné vtáčatá majú možnosť si naplánovať, ako bude vyzerať ich deň, a to ešte pred odchodom do práce. Možno si poviete, že si deň môžete naplánovať aj večer, ešte pred tým, ako samotný deň začne. Toto však nie je najlepšia voľba. Mozog je už vtedy unavený, a tak naplánovanie dňa nemusí byť efektívne.

woman writing in notebook
sedogheyrt.is

Ráno je ideálny čas pracovať na samom sebe

Vďaka tomu, že vstanete skoro a nemusíte rýchlo odchádzať do práce, máte dostatok času pre seba. Využite tento čas efektívne. Veľmi vhodné je cvičenie alebo posilňovanie. Podľa mnohých kondičných trénerov je práve skoré ranné cvičenie najlepšia voľba ako začať deň. V práci bude potom vaše telo plné endorfínov – hormónov šťastia, ktoré sa uvoľňujú pri fyzickej aktivite. Vďaka tomu bude váš deň príjemnejší a budete mať dostatok energie na celý deň.

carrotsncake.com
carrotsncake.com

Poriadne sa naraňajkujte

Určite ste to počuli aspoň stokrát. Raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa. Ak ste hore niekoľko hodín pred tým, ako odídete do práce, budete mať dostatok času dopriať si chutné a výdatné raňajky.

moonresorts.co.in
moonresorts.co.in

Mnohé štúdie potvrdzujú vysoko pozitívny účinok raňajok pre naše zdravie. Tak, ako motor potrebuje palivo, keď ho naštartujete, tak aj ľudské telo potrebuje palivo vo forme raňajok, aby ste úspešne odštartovali nový deň.

Úspešní ľudia vstávajú skoro

Ak chcete byť úspešní, jednoducho treba vstávať skoro. Zakladateľ Twitteru Jack Dorsey vstáva každý deň o 5:30 hod a čas pred prácou využíva na meditáciu a každodenný 10 kilometrový beh.

Alebo Tim Cook, generálny riaditeľ Apple vstáva už o 4:30 hodine a hneď začína pracovať. Potom sa ale venuje cvičeniu a raňajkám.

img.washingtonpost.com
img.washingtonpost.com

Budete o dva kroky pred ostatnými

Vedci zistili, že ľudia, ktorí vstávajú skoro, majú väčší tvorivý potenciál. Dokážu myslieť oveľa rýchlejšie, spájať si súvislosti a prijímať správne rozhodnutia. Kým ostatní sú síce fyzicky hore, no mysľou ešte len vstávajú, alebo driemu, ranné vtáča už funguje na 100%. Takisto, podľa mnohých generálnych manažérov, je výhodné začať pracovať skoro ráno, kedy ešte konkurencia spí, a tak mať pred nimi náskok.

nudne stretnutie
images.inc.com

Podľa Eghosa toto všetko hrá v prospech skorého vstávania. Ak budete vstávať o dve a pol hodiny skôr ako zvyčajne, získate oproti ostatným 150 minút navyše, čo je 17 a pol hodiny týždenne, viac ako 70 hodín mesačne a 840 hodín ročne.

Je samozrejmé, že nie každý si môže dovoliť vstávať o dve a pol hodiny skôr ako teraz. No ak je to len trochu možné, skúste to aspoň na pár dní a zistite, či vám táto zmena prinesie pozitívny efekt vo vašom živote.