Tri exoplanéty veľkosťou podobné Zemi obiehajú okolo chladného hnedého trpaslíka vzdialeného približne 39 svetelných rokov od Slnečnej sústavy.
Medzinárodný tím astronómov objavil trojicu potenciálne obývateľných planét veľkosťou podobných Zemi. Vesmírne telesá obiehajú okolo hnedého trpaslíka Trappist-1 vzdialeného približne 39 svetelných rokov od Slnečnej sústavy. Ide o prvé planéty objavené pri tomto type hviezdy.
Doteraz sa vedci pri hľadaní exoplanét sústredili na jasnejšie hviezdy podobné Slnku. Ich silné žiarenie však môže zakryť stopy po planétach obiehajúcich okolo nich. Hnedý trpaslík Trappist-1 je však veľmi chladný a zároveň dosť blízko, čo astronómom umožnilo ďalej študovať jeho planéty. Dve vnútorné planéty podľa nich dostávajú od trpaslíka len o niečo vyššie množstvo energie ako Zem od Slnka. Tretia planéta by sa zasa mohla nachádzať v takzvanej obývateľnej zóne, čiže v oblasti poskytujúcej podmienky na vznik života. Vedci sa však nazdávajú, že i na prvých dvoch planétach by sa mohol vyskytovať život.

Odpovede na tieto otázky by mali priniesť ďalšie pozorovania. V súčasnosti vedci sledujú planéty s pomocou Spitzerovho vesmírneho ďalekohľadu, pričom na budúci týždeň by sa k nemu mal pridať aj Hubblov teleskop. „Systémy okolo týchto drobných hviezd sú jediné miesta, kde dokážeme s našimi súčasnými technológiami objaviť život. Takže, ak chceme nájsť život niekde inde, tu by sme mali začať hľadať,“ priblížil Michaël Gillon z univerzity v belgickom Liege, ktorý spoločne s Emmanuëlom Jehinom vybudoval teleskop na pozorovanie najbližších veľmi chladných trpasličích hviezd. O svojom objave vedci napísali v magazíne Nature.
Tonka a Mimo začínali v malej búdke, dnes obslúžia aj tisíc ľudí denne. Ich prevádzky sú na Spiši ikonou
Mirka sa vydala za Turka a presťahovala sa za ním: S jeho rodinou si na seba zvykáme, postavenie žien je tu ako u nás
Víza neriešte, na týchto miestach sa nezdržiavajte: Ak vypukne vojna, dodržiavajte základné pravidlá
Slováci v Dubaji: V uliciach je menej ľudí, šíri sa aj veľa dezinformácií. Obranným systémom krajiny veríme
Námorníci čakajú na WC aj 45 minút, po plavidle za 13 miliárd mali tiecť splašky. Američania vytasili najsmrtiacejšiu loď
Realiťák Tomáš o kúpe nehnuteľnosti: Brať hypotéku sa oplatí. Ľudia v zahraničí bývajú v podnájme, u nás to nie je bežné
Pokazili, čo mohli: Americký najhorší atómový test spôsobil ekologickú katastrofu, miesto je dodnes neobývateľné
Mladík zarába 85-tisíc mesačne, radí ľuďom, aby sa udierali kladivom do tváre. Škaredí muži nemajú u žien šancu, tvrdí










Nahlásiť chybu v článku