Foto: Ocean-Land-Atmosphere Research

Hlbokomorský druh si urobil večierok priamo pri mŕtvole.

Vedci sa rozhodli preskúmať, čo sa stane, ak na hlbokomorské dno klesne mŕtvola veľryby – jav známy ako „whale fall“, ktorý poskytuje potravu a útočisko hlbokomorským organizmom. Namiesto veľryby do hĺbky 1629 metrov v Juhočínskom mori spustili mŕtvolu kravy.

Experiment prebehol pri pobreží čínskeho ostrova Chaj-nan a ako opisuje IFL Science, výsledok bol veľmi pôsobivý.

Osem nečakaných návštevníkov, o ktorých vieme len málo

Keď mŕtvola dopadla na dno, objavila sa skupina nečakaných návštevníkov. Išlo o druh hlbokomorských žralokov, o ktorých dodnes vieme len veľmi málo.

Na videu vidíme žraloky známe pod latinským názvom Somniosus pacificus, čo vieme voľne preložiť ako „tichomorský žralok“. V českom jazyku sa tento druh označuje ako „světloun pacifický“ a ide o úplne prvé známe pozorovanie druhu v tejto oblasti.

Obýva chladné vody Tichého oceánu a vzhľadom na to, že sa pohybuje vo veľkých hĺbkach, získanie vedeckých údajov o ňom je mimoriadne náročné. Napriek tomu, že ide o celkom rozšírený druh, pre vedcov zostáva nepolapiteľný.

O to väčším prekvapením bolo, keď vedci naraz pozorovali až osem samíc, ktoré sa k mŕtvole priblížili.

Ich správanie však vedcov prekvapilo ešte viac – hoci ide o dravce, žraloky sa správali veľmi „zdvorilo“. Vedci opisujú, že keď objavili mŕtvolu, zoskupili sa podobným spôsobom, ako keď ľudia čakajú v rade v obchode. Niektoré sa kŕmili, iné vyčkávali v pozadí a následne sa posúvali dopredu, až keď tie vpredu uvoľnili svoje miesto.

„Toto správanie naznačuje, že priorita kŕmenia je určená individuálnou intenzitou súťaživosti, a to aj v hlbokom morskom prostredí, čo odráža stratégiu prežitia vhodnú pre nesamotárske hľadanie potravy pri tomto druhu,“ uviedol vo vyhlásení Han Tian zo Sun Yat-senovej univerzity a laboratória Southern Marine Science and Engineering Guangdong v Číne – autor štúdie, v ktorej sa zistenia opísali.

Zistilo sa tiež, že väčšie jedince – dosahujúce až 2,7 metra – útočili buď vytrvalejšie alebo agresívnejšie než menšie žraloky. Tie menšie vykazovali opatrnosť, čo naznačovalo ich zámerné krúženie okolo cieľa.

„Vysoko agresívne správanie žralokov pozorované v Juhočínskom mori naznačuje, že tento región stále ukrýva bohaté zdroje potravy v hlbokom mori. Ale ktoré to presne sú? Táto otázka je zaujímavá pre výskum rozšírenia zvierat aj správania,“ dodal Tian.

Uložiť článok

Najnovšie články