safety4sea.com/motley.ie

Celý svet upiera svoju pozornosť na Sýriu, Severnú Kóreu či Venezuelu. Za našimi očami však denne v Jemene hrozí smrť miliónom nevinným civilistom.

Sýria, Severná Kórea a Venezuela. To sú miesta, kde momentálne smeruje väčšina očí zo sveta. Práve tu sa momentálne upiera pozornosť nielen svetových mocností, ale aj novinárov. Na svete je však miesto, kde na smrť hladujú milióny ľudí, no svet od nich odvrátil zrak. Občianska vojna v Jemene zasiahla takmer ¾ jeho obyvateľstva. Priniesla smrť, strach a beznádej.

Jemen, ležiaci na juhu Arabského polostrova, je jednou z najchudobnejších krajín v tejto oblasti. Možno preto „nikoho“ nezaujíma, že v krajine dnes na smrť hladujú milióny ľudí. Ako k tomu vlastne prišlo?

Všetko sa začalo v roku 2010. Arabská jar, vlna protestov, nepokojov a revolúcií neobišla ani Jemen. Krajina sa za dva roky dostala na pokraj občianskej vojny. Vtedajší prezident Alí Abdalláh Sálih nakoniec rezignoval a moc predal do rúk viceprezidenta. Začali rozhovory o novej ústave, ktorá mala konflikt umierniť. Do konfliktu sa však zapojila Saudská Arábia, ktorá s Jemenom hraničí na severe. Začala ostreľovať Hutiov, povstaleckú skupinu Šiitov na severe Jemenu v domnení, že pomôže novej úradujúcej jemenskej vláde. Situácia sa však celkom vymkla kontrole.

safety4sea.com
motley.ie

Od roku 2015 sa Jemen oficiálne zmieta v brutálnej občianskej vojne. Ostro odsudzovaná intervencia Saudskej Arábie ponúkla rebelským Hutiom dôvod na obsadenie hlavného mesta Sana. Občianska vojna si podľa OSN do marca 2017 vyžiadala životy 16 000 ľudí, z toho 10 000 civilistov. Chudobnú krajinu však pravdepodobne čakajú ešte horšie časy. Nefungujúca krajina, nedostatok vody a potravín spôsobili, že v krajine hladujú milióny civilistov. A svet sa na to celé len nemo prizerá. Alebo naopak odvracia zrak?

Hani Ali/Xinhua Press/Corbis
Hani Mohammed (worldbulletin.net)

Už beztak zlá situácia v krajine bola občianskou vojnou ešte niekoľkokrát znásobená. V Jemene počas dvoch rokov zavládol akútny nedostatok potravín a pitnej vody. 17 miliónov ľudí ostalo odkázaných na humanitárnu pomoc. Asi 6,8 milióna obyvateľov (teda každý štvrtý občan Jemenu) žije doslova na pokraji smrti, z toho polovicu tvoria ženy a malé deti. Podiel detskej podvýživy v Jemene dosiahol najvyššie čísla na celom svete. A situácia sa ďalej zhoršuje.

Humanitárna pomoc do Jemenu prúdi, nie však v takom množstve, ako by bolo potrebné. Situáciu navyše sťažuje letecká a námorná blokáda, ktorej cieľom je obmedziť dodávky zbraní, paliva a potravín rebelom. To však na mnohých miestach znemožňuje aj dodávky liekov, potravín a vody nevinným civilistom. Rozbombardovaná krajina, krvavé útoky z oboch strán a milióny ľudí odsúdených na smrť vyhladovaním. To je dnešný Jemen, pred ktorým svet zatvára oči.

O svoj domov prišli počas občianskej vojny viac ako 3 milióny ľudí. S miliónmi hladujúcich civilistov si Jemen sám určite neporadí. 3% obrábateľnej pôdy z celkovej rozlohy krajiny jej obyvateľov poriadne neuživí ani pri fungujúcom štáte. Aktuálne sa v hlavnom meste rozšírila aj epidémia cholery, ktorá podľa odhadov môže ohroziť až 7 miliónov ľudí. Ak svet čoskoro nezasiahne, je veľmi pravdepodobné, že sa v Jemene vyšplhá počet civilných obetí občianskej vojny na najvyššie priečky zo všetkých krajín, ktoré si prešli búrlivým obdobím Arabskej jari.

Pozri aj: Na stoloch svetových médií ležala mesiace. Príbeh fotografie z Ugandy, ktorá svetu ukázala pravdu o jednom z najhorších hladomorov histórie ľudstva

interez.sk (red.)
Uložiť článok

Najnovšie články