Foto: SITA (Jakub Julény)

Súdny proces pokračuje.

Na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici v utorok 5. augusta pokračuje súdny proces s Jurajom Cintulom, ktorý minulý rok strieľal v Handlovej na predsedu vlády Roberta Fica.

Senát na predošlom pojednávaní avizoval výsluch svedkov vrátane ochrankárov z úradu na ochranu ústavných činiteľov prítomných pri incidente v Handlovej, a tiež vykonávanie ďalších dôkazov. Cintula, ktorý je obžalovaný z obzvlášť závažného zločinu teroristického útoku, na začiatku procesu 8. júla neurobil vyhlásenie, či je vinný alebo nevinný. Zároveň odmietol vypovedať.

Na pojednávanie dnes neprišiel premiér, Cintulu priviezla eskorta krátko pred začiatkom pojednávaním.

Vypovedať majú svedkovia

V utorok, tretí pojednávací deň, vypovedajú príslušníci Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií, ktorí boli pri streľbe. Jeden z predvolaných ochrankárov sa na súd nedostavil, pretože už polroka je na misii v zahraničí a má tam zotrvať ešte asi ďalšieho polroka.

Juraja Cintula k skutku viedol hnev voči poškodenému Ficovi, čo zopakoval aj v prvé dni procesu, a nie voči celej vláde. „Voči premiérovi som nikdy nepociťoval nenávisť, hnev áno, najmä vtedy, keď kultúrnu obec nazval duchovnými bezdomovcami,“ povedal vtedy.

Rozhodol sa poškodiť zdravie Fica, aby už nebol schopný vykonávať funkciu premiéra. Vybral si na to výjazdové zasadnutie vlády v Handlovej. V momente, keď Fico zamieril medzi sympatizantov, vytiahol zbraň, ktorú mal v legálnej držbe, a päťkrát vystrelil. Ako obžalovaný tvrdí, zámerne strieľal smerom dolu, nechcel ho vraj usmrtiť.

Dohodu s podmienkami Cintulu nie je možné prijať

Prokurátorka Katarína Habčáková pre médiá potvrdila, že ju obhajca obžalovaného kontaktoval s ponukou na uzavretie dohody o vine a treste. „Ale teda s podmienkou, že obvinený je ochotný prijať len trest vo výmere 12 rokov,“ povedala Habčáková.

Tento návrh však podľa nej nie je možné prijať, pretože Trestný zákon neumožňuje, pokiaľ ide o trestný čin terorizmu, uložiť trest v spomenutej výmere. „Trestný zákon za takýto trestný čin ukladá doživotie, ale sú tam zmierňovacie ustanovenia, kde je možné takýto trest zmierniť na 20 rokov. Čiže dolná hranica je 20 rokov,“ doplnila prokurátorka.

Prokurátorka oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry SR podala v marci na ŠTS na Juraja Cintulu obžalobu pre obzvlášť závažný zločin teroristického útoku. Trestná vec bola na súde elektronickou podateľňou pridelená predsedovi senátu Igorovi Králikovi. Spis pozostáva z 18 zväzkov a má viac ako 6 200 strán.

Premiéra Roberta Fica (Smer-SD) postrelil 15. mája minulého roku v Handlovej. Podľa orgánov činných v trestnom konaní atentátnik Juraj Cintula zaútočil pred domom kultúry, kde zasadala vláda. Stalo sa to v čase, keď premiér išiel medzi ľudí. Cintulu obvinila bývalá Národná kriminálna agentúra na druhý deň po streľbe z pokusu o úkladnú vraždu, ktorej sa mal dopustiť na chránenej osobe. Neskôr skutok prekvalifikovali na teroristický útok.

Uložiť článok

Najnovšie články