Foto: iMeteo/Pexels (fotografia vpravo je ilustračná)

Viaceré oblasti môžu z dôvodu prívalového dažďa zasiahnuť aj povodne.

Silné búrky aktuálne sužujú Slovensko. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto sprísnil pre väčšinu Košického kraja a okres Prešov výstrahu pred búrkami z prvého na druhý stupeň. Na zvyšku územia Slovenska platí do piatkového večera najnižší stupeň výstrahy, no búrky treba očakávať aj na týchto miestach. SHMÚ o tom informoval na svojom webe.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na Trnavu udrú až dve búrky

Viaceré oblasti môžu z dôvodu prívalového dažďa zasiahnuť aj povodne. V tejto súvislosti sú vydané hydrologické výstrahy prvého stupňa. Prvé búrky udreli najprv na východným Slovenskom, kde silný vietor vyvrátil niekoľko stromov a spôsobil škody, informuje iMeteo.

Na severozápade nášho územia, konkrétne v okolí Považskej Bystrice, dokonca neskôr vznikla tromba, ktorá sa ale, našťastie, nesformovala do tornáda. „Po 19. hodine sa búrky vyskytujú na západe a východe krajiny. Takmer to vyzerá ako zo známeho matematického príkladu – jedny búrky postupujú zo západu na východ a druhé z východu na západ,“ písalo iMeteo.

Búrky sa aktuálne tvoria aj na západnom Slovensku. „Medzi Bratislavou a Trnavou sa nachádza búrka, ktorá tam priniesla lejak. Zrážkomery už zaevidovali približne 10 až 15 mm zrážok, no z okolia Šamorína tam postupuje ďalšia búrka. Očakáva sa, že Trnava dostane dva údery,“ dodáva portál.

Uložiť článok

Najnovšie články