Foto: Festival Woodstock 1969 (Archív TASR/AP )

Dobré ráno, je streda 14. augusta a my máme pre vás pripravený ďalší Interez PODCAST.

Vitajte pri ďalšej časti pravidelného týždenného Interez podcastu. Prinášame vám ho každú stredu ráno. Ak ste nestihli tie minulé, nájdete ich na tomto odkaze.


V dnešnom podcaste si budete môcť vypočuť:

  • Woodstock oslavuje polstoročie. Festival lásky a mieru mal byť zlatou baňou, nakoniec bol len obrovským hudobným sviatkom.
  • Do kín prichádza dlhoočakávaná Tarantinovka Once upon a Time in Hollywood aj dokumentárny snímok o Maradonovi.
  • K šíreniu ekologickej úzkosti prispievajú aj médiá, myslí si psychiater Michal Patarák.
  • To najhoršie, čo si môžete zbaliť na vysokohorskú turistiku je priveľa sebavedomia, tvrdí Martin Maličký, ktorý v Tatrách zachraňuje ľudské životy.


V roku 1969 bolo obyvateľstvo Spojených štátov amerických rozdelené na dva „tábory“. Patriotov, ktorí obhajovali intervenciu USA vo Vietname a tých, ktorí nechceli o vojne ani počuť. Práve z tejto druhej skupiny ľudí vzniklo koncom 60. rokov v USA hnutie hippies, deti kvetov, ktoré sa už nemohli pozerať na tisícky mŕtvych Američanov (a desaťtisíce Vietnamcov) v zbytočnej vojne na opačnej strane pologule. V roku 1969 sa deti kvetov rozhodli aspoň na pár dní uniknúť z reality a sveta krvavej vojny a navštíviť húfne festival, ktorý navždy zmenil svet.

Foto: Festival Woodstock 1969 (Archív TASR/AP )

Na festivale, ktorý sa konal v auguste 1969 na pozemku farmára Maxa Yasgura, vystúpilo presne 40 interpretov a skupín, medzi nimi nechýbali také mená ako Jimmy Hendrix, The Who, Carlos Santana, Janis Joplin či Jefferson Airplane. Zúčastnilo sa ho viac ako 400-tisíc ľudí, pričom niektoré odvážnejšie odhady uvádzajú až neuveriteľných 700-tisíc návštevníkov. Počet ľudí, ktorí sa v auguste 1969 zúčastnili festivalu Woodstock na pozemku farmára Maxa Yasgura sa totiž presne zistiť nedá. Organizátori festivalu prvotne očakávali asi 60-tisíc návštevníkov, no nakoniec sa v predpredaji predalo až 180-tisíc lístkov. Kontrolu lístkov priamo na festivale ale nezvládli a nakoniec rezignovali. Woodstock bol už prvý deň vyhlásený za voľný festival, s otvorenými bránami pre každého, kto sa ešte zmestil.

Bude to zlatá baňa, mysleli si

Napriek tomu, čo sa z Woodstocku stalo a ako si túto obrovskú hudobnú i spoločenskú udalosť idealizujeme, netreba zabúdať na to, že jeho podstatou mal byť finančný zárobok. Za organizáciou Woodstocku v roku 1969 stáli John Roberts, Joel Rosenman, Michael Lang a Artie Kornfeld. Prví dvaja mali peniaze, ďalší dvaja nápad. Roberts s Rosenmanom, obaja z bohatých rodín, hľadali nové možnosti, do ktorých by mohli investovať svoje peniaze. Nápad im poskytli Lang s Kornfeldom, ktorí túžili po otvorení nahrávacieho štúdia v mestečku Woodstock asi dve hodiny jazdy od New York City v časoch, keď bolo u veľkých hviezd nahrávanie v prírode ďaleko od ruchu veľkomesta veľkým hitom. Po zriadení štúdia prišiel nápad zorganizovať veľký koncert na jeho propagáciu. Nakoniec to mal byť John Roberts, ktorý myšlienku rozvinul. Trojdňový festival s obrovskými menami, ktorý priláka množstvo ľudí a štvorici mladíkov pomôže zarobiť nemalé peniaze.

Najdôležitejšou otázkou okrem toho, kto na festivale zahrá bolo, kde sa vlastne celé podujatie bude konať. Ako prvý padol do rany Mills Industrial Park pri meste Woodstock, ktorého majiteľ pod odobrení miestnych obyvateľov s prenájmom súhlasil. Woodstock dostal reálne kontúry a do predaja putovali prvé lístky. Mesiac pred začiatkom festivalu však prišli problémy. Obyvatelia neďalekého mestečka Wallkill spísali proti festivalu petíciu. 50-tisíc hipíkov vo svojom susedstve nechceli a tak mal Woodstock obrovský problém. Lístky už boli v predaji, do organizácie už putovali nemalé finančné prostriedky, no areál stále chýbal.

Foto: Archív TASR/AP

Nakoniec Woodstocku šťastie prialo. Objavil sa farmár Max Yasgur a jeho pozemok s rozlohou 61-tisíc km štvorcových. Pre očakávaných 50-tisíc návštevníkov to bolo viac ako ideálne. Namiesto Woodstocku sa tak festival konal v obci Bethel. Areál uprostred prírody mal atmosfére festivalu ešte dopomôcť. O lístky bol navyše obrovský záujem, čomu paradoxne dopomohlo aj medializovanie peticíe obyvateľov z pôvodného dejiska festivalu. Woodstock mal odštartovať v piatok 15. augusta 1969. V to dopoludnie už bolo organizátorom jasné, že zlatá baňa z neho nebude. Namiesto toho sa na nich valil jeden problém za druhým.

Woodstock zdarma a problém za problémom

Tým hlavným a najväčším bolo, že na Yasgurovu farmu zamierilo mnohonásobne viac ľudí ako organizátori predpokladali a to aj v tých najodvážnejších snoch. Na príjazdových cestách sa tvorili hodinové kolóny. V samotnom areáli festivalu aj jeho okolí sa neuveriteľne rýchlo míňali zásoby potravín i vody. Akokoľvek dlho ste čakali v radoch na záchody na ktoromkoľvek festivale, môžete si byť istý, že na Woodstocku by ste si postáli dlhšie. Pre zápchy meškali aj samotní hudobníci. K tomu všetkému sa pridalo nepriaznivé počasie, ktoré Woodstock sprevádzalo prakticky počas celého víkendu.

Napriek tomu bol Woodstock festivalom pokoja a harmónie, kde každý pomáhal každému a miesto, kde vládla absolútna spolupatričnosť. Organizátorom sa nakoniec s pomocou dobrovoľníkov podarilo zabezpečiť dodávky vody aj potravín, rozdávalo sa teplé a suché oblečenie, dokonca bol v areáli jedným z návštevníkov zriadený akýsi zdravotnícky stánok. Polmiliónový dav hipíkov totiž rýchlo pochopil, že ak by mal každý počas festivalu v extrémnych podmienkach myslieť na seba, dôjde ku katastrofe. Navzdory tomu treba dodať, že počas woodstocku prišli o život dvaja návštevníci. Jeden sa predávkoval heroínom, druhého prešiel traktor. Festival však opustil rovnaký počet ľudí ako ho aj navštívil. Počas koncertov sa totiž priamo na festivale narodili dve „deti kvetov“.

Foto: Archív TASR/AP

Hendrix a vyprázdnený areál

Woodstock otvoril v piatok podvečer svojím vystúpením gitarista Richie Havens. Nikto iný totiž na mieste pre dopravnú situáciu v okolí Bethel ešte nebol. Po Havensovi však bolo dav potrebné trošku upokojiť. Meškania a obrovský počet ľudí sa odzrkadlil na vnútornom nepokoji obrovského davu. Na pódium tak vyšiel indický guru Satchidananda Saraswati, ktorý nazval návštevníkov milovanými bratmi a sestrami a oficiálne Woodstock otvoril. Úvodný večer patril folku. Počas koncertu Ravi Shankara začalo asi dve hodiny pred polnocou husto pršať. O druhej nadránom program prvého dňa festivalu uzavrela Joan Baez, ktorá bola v tom čase v šiestom mesiaci tehotenstva.

V sobotu začína program na poludnie a hrá sa až do neskorého nedeľného rána. Vystupujú legendy rockovej scény ako Santana, Janis Joplin, The Who či Jefferson Airplane. Program posledného dňa otvoril Joe Cocker. V závere jeho vystúpenia začala veľká búrka, ktorá spôsobila skrat aparatúry a festival na niekoľko hodín prerušila. Na poslednom koncerte, ktorý začínal až o 9. ráno nasledujúceho dňa tak na Yasgurovej farme zostalo posledných 25-tisíc návštevníkov. Zvyšné stovky tisíc návštevníkov ťažké podmienky medzičasom absolútne rozmočeného festivalu už nezvládali.

Woodstock v 69-tom uzatváral nikto iný ako fenomenálny Jimi Hendrix. Organizátori mu síce ponúkli zahrať si ešte v nedeľu večer, no Hendrix túto možnosť odmietol. Jimi Hendrix údajne tri dni nespal a počas deviatich hodín pred koncertom si sám v drevenej búdke hral na gitare a fajčil marihuanu. Napriek tomu patrí koncert vo vyprázdnenom areáli Woodstocku k jedným z najpamätnejších momentov fenomenálneho gitaristu.

Sen o veľkom zárobku sa organizátorom rozplynul. Woodstock skončil v strate, ktorú sa podarilo neskôr dorovnať ziskami z dokumentárneho filmu a vydaním živých nahrávok jednotlivých interpretov. Z určitého uhla pohľadu bol Woodstock organizačným fiaskom. To však vtedy ani dnes nikomu neprekáža. Dôležitý je odkaz, ktorý deti kvetov v auguste 69 poslali Spojeným štátom americkým aj celému svetu.


Podcast portálu Interez môžete bezplatne počúvať a samozrejme odoberať na týchto platformách:


Ďakujeme, že ste opäť počúvali Interez PODCAST, prajeme vám príjemný zvyšok týždňa.

Uložiť článok

Najnovšie články