Pláže sú posiate tisíckami mŕtvych živočíchov v rôznych štádiách rozkladu. Podľa odborníkov sa deje niečo absolútne príšerné. Stále je to však len špička ľadovca. Stav oceánov je podľa nich smutný a láme srdce.
Uhynuli tisícky živočíchov
Ako informuje The Guardian, už začiatkom roka si ľudia na austrálskom pobreží všimli, že niečo nie je v poriadku. Úrady upozorňovali, že všade je vidieť žltohnedú penu a pláže sú posiate mŕtvolami rýb a iných morských živočíchov. Úrady ale varovania ignorovali. Príznaky toho, že niečo nie je v poriadku, pociťovali aj ľudia. Mnohí sa po tom, ako prišli na pláž, rozkašľali.
Ukázalo sa, že za to môže premnožená toxická riasa Karenia mikimotoi, ktorá sa vymkla spod kontroly. Ekologička Faith Coleman si myslí, že živočíchy následkom jej prítomnosti začali hynúť ešte v januári. Podľa odborníkov je pravdepodobné, že dôjde k premnoženiu aj ďalších druhov toxických rias.
Experts believe there are 3 plausible contributors to the ‚Karenia mikimotoi‘ algal species affecting the South Australian coastline.
1. The 22-23 River Murray flood washing extra nutrients into the sea
2. Unprecedented cold-water upwelling in Summer 23-24 that brought… pic.twitter.com/A55ftNmWAf— Luke 🌏 (@c28why) July 21, 2025
Toxíny pôsobia napríklad na žiabre rýb. Riasa zas v procese rozkladu takpovediac vysáva kyslík z vody, následkom čoho sa živočíchy pod hladinou v podstate udusia. Vo vode a na piesku sa prejavuje ako špinavá škvrna a vo vzduchu dráždi oči a pľúca. Podľa aktuálnych záznamov zabila riasa doteraz najmenej 13 800 živočíchov z takmer 400 druhov. Odborníci však predpokladajú, že toto číslo je oveľa vyššie.
Situácia je kritická
Všade, kam len oko dovidí, sú mŕtve kraby, ryby, úhory a ďalšie živočíchy. Človek síce na následky kontaktu s toxínom nezomrie, no môže dôjsť k podráždeniu pľúc či očí. Podľa odborníkov premnoženie riasy spôsobilo viacero faktorov. Jedným z nich sú napríklad horúčavy, ktoré udreli v septembri minulého roka. Teplota mora sa zvýšila o približne 2,5 °C nad normálnu hodnotu.
Toxická riasa zabrala už obrovskú plochu a siaha až do hĺbky 20 metrov. Objavila sa už v oblasti metropolitných pláží, ale aj miest, kde sú citlivé ekosystémy. Zasiahla aj oblasti, kde majú útočisko delfíny. Farmy na chov ustríc a mušlí museli zavrieť a spôsobilo to obrovské komplikácie v odvetví morského cestovného ruchu.
Podľa odborníkov je situácia kritická, no je to len špička ľadovca. Živočíchy, ktoré sú aktívne najmä počas noci, sa začali objavovať aj za bieleho dňa. Iné živočíchy sa zas objavujú s deformáciami, napríklad s chýbajúcimi časťami tiel. Niektoré pôsobia, akoby zaživa hnili zvnútra.
Podľa ministra nejde o prírodnú katastrofu
Vedci zatiaľ majú viac otázok ako odpovedí. Nie je napríklad jasné, kedy táto katastrofa skončí. Podľa vlády sa momentálne nedá robiť nič. Neexistuje spôsob, ako riasu prinútiť, aby sa prestala šíriť. The Guardian informuje, že juhoaustrálsky premiér Peter Malinauskas sa vyjadril, že stav by mal vyť vyhlásený za prírodnú katastrofu.
Minister životného prostredia Murray Watt v pondelok oznámil balík pomoci vo výške 14 miliónov dolárov. Nevyhlásil ale krízu za prírodnú katastrofu, pretože podľa neho nespĺňa príslušné definície podľa federálneho rámca pre prírodné katastrofy.
Podľa odborníkov ale stav hovorí sám za seba. Tisícky uhynutých živočíchov jednoducho nemožno ignorovať. Ide o situáciu, ktorá nemá precedens.
Nahlásiť chybu v článku