Ilustračná foto: GrandEscogriffe, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

V noci sa triasla zem v Rumunsku, obavy panujú od Sicílie až po Turecko.

Zem sa hýbe častejšie, ako by sme si želali. V uplynulých dňoch je na seizmologických mapách rušno a výnimkou nebola ani posledná noc. Najsilnejšie otrasy pocítili obyvatelia Rumunska, kde sa zem zatriasla s magnitúdou 4,2. Vibrácie boli také citeľné, že sa ozvali aj ľudia z Moldavska či Ukrajiny.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Podľa portálu iMeteo však nejde o ojedinelý jav. Južná a juhovýchodná Európa zažíva seizmicky nepokojné obdobie, pričom menšie zemetrasenia sa vyskytujú na viacerých známych miestach. A to nie raz za týždeň, ale pokojne aj niekoľkokrát za deň.

Zem sa chveje opakovane a vždy na podobných miestach

Ak by ste sledovali mapu výskytu otrasov, vytvorila by vám akúsi línie napätia, ktorá sa tiahne od Sicílie, cez Grécko, až po Turecko. Najčastejšie sa zem trasie pri Zakyntose, v okolí gréckych ostrovov Dodekanisa, ale aj v rôznych oblastiach Anatólie.

Dnes ráno napríklad zaznamenali menšie otrasy pri Chalkidiki s magnitúdou 2,8, ešte skôr sa zem zachvela aj pri Kréte. V noci sa dva mierne otrasy vyskytli aj na samotnej Sicílii, oba s intenzitou 2,1. Ich sila síce nie je výnimočná, no ich opakovanie naznačuje, že v zemskej kôre sa niečo deje. Nadránom sa zasa zem otriasla pri Kanárskych ostrovoch s magnitúdou 1,9.

Tlak sa uvoľňuje, dôvod na paniku však nie je

Zemetrasenia, ktoré aktuálne pozorujeme, sú podľa odborníkov bežnou súčasťou pohybu tektonických dosiek. Nejde o nič, čo by malo vyvolať paniku, skôr o prirodzené uvoľňovanie napätia medzi geologickými štruktúrami. Najvýraznejší otras tejto noci prišiel z Rumunska.

Epicentrum bolo hlboko pod povrchom, približne 125 kilometrov, a nachádzalo sa asi 60 kilometrov od mesta Buzău. Aj keď boli otrasy citeľné v širšom regióne, podľa dostupných informácií nedošlo k žiadnym škodám ani zraneniam. Zem sa hýbe. Zatiaľ opatrne, ale pravidelne. A vedci budú určite pozorne sledovať, ako sa bude tento seizmický „šum“ ďalej vyvíjať.

Uložiť článok

Najnovšie články