Poslanec Národnej rady (NR) SR a predseda poslaneckého klubu Smer-SD Ján Richter si myslí, že premiér Robert Fico (Smer-SD) je na tom fyzicky aj psychicky veľmi dobre. Jeho cesta do Moskvy podľa Richtera naďalej zostáva v platnosti.
Zrušenie pracovného programu premiéra na sviatok práce 1. mája môže podľa poslanca súvisieť s blížiacim sa výročím atentátu. Richter to uviedol v diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy. Podľa jeho oponenta, poslanca NR SR a podpredsedu strany SaS Mariána Viskupiča je cesta do Moskvy nesprávna a nemiestna.
Atentát na Fica môže mať psychologický dosah
„Možnože v tom môže byť aj niečo, čo súvisí s tým, že sa blíži zhodou okolností ročné výročie atentátu, 15. máj, takže môže tam byť aj nejaký psychický problém, ktorý súvisí s tým, že si začína možno teraz trošku viacej uvedomovať, čo všetko sa mohlo stať, pretože on sa vlastne druhýkrát narodil a také šťastie sa v živote opakovať nemusí,“ podotkol Richter. Predpokladá, že Fico absolvuje náhradnú cestu do Veľkej Británie, ktorú taktiež zrušil.
To, že by mal premiér cestu na oslavy 80. výročia konca druhej svetovej vojny v Moskve zrušiť pre zdravotný stav, označil Richter za špekulatívne. „V tejto chvíli na to musí dať odpoveď on a som presvedčený, že budúci týždeň aj dá, ale vychádzajúc z toho, ako ho vidím a vnímam, je podľa mňa v kondícii, ktorá mu umožní, aby sa na oslave zúčastnil,“ poznamenal.
Richter podporuje Ficovu cestu do Moskvy
Ficovu cestu do Moskvy Richter podporil. Podľa jeho informácií nebudú súčasťou delegácie žiadni poslanci. „Moskva teraz nie je o vojne medzi Ruskom a Ukrajinou, teraz je o ukončení veľkej vlasteneckej vojny, tzn. je to 80. výročie, to je niečo úplne iné. (…) Chápem jeho pohnútky, vítam ich a v maximálnej miere podporujem,“ dodal.
Podľa Viskupiča cestuje Fico do Moskvy len pre fotku s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, uctiť si pamiatku Červenej armády mohol podľa jeho slov aj kdekoľvek inde. Jeho cesta môže byť podľa Viskupiča veľmi zlým signálom aj smerom k zahraničným investorom.
Dodal, že Fico bude jediný štátnik z Európskej únie, ktorý sa na oslavách zúčastní, pripomenul, že ani maďarský premiér Viktor Orbán nebude prítomný. Ozrejmil, že pokiaľ vie, SaS sa na ceste do Kyjeva, na ktorú opozíciu vyzval líder hnutia Slovensko Igor Matovič, nezúčastní.
Transakčná daň môže byť prehodnotená
Daň z finančných transakcií (DFT), ktorá platí od 1. apríla, môže byť po istom čase kompletne prehodnotená. Pripustil to v relácii Sobotné dialógy v Rádiu Slovensko poslanec Národnej rady (NR) SR a predseda poslaneckého klubu Ján Richter (Smer-SD) v diskusii s poslancom NR SR a podpredsedom opozičnej strany SaS Mariánom Viskupičom.
„Ja si myslím, že sám premiér pripustil isté technické možnosti jej zlepšenia. Zatiaľ máme len prvý mesiac účinnosti tohto zákona. Ja vôbec nevylučujem, že transakčná daň po istom čase bude kompletne prehodnotená, do akej miery prináša to, čo sa od nej očakáva,“ spresnil Richter.
Koaličná rada sa bude musieť podľa jeho slov zaoberať DFT už v súčasnosti, lebo Andrej Danko a jeho SNS predložili do NR SR návrh novely zákona o DFT. „Podstatná časť očakávaných prostriedkov z tejto transakčnej dane nemá ísť od živnostníkov a malých podnikateľov,“ povedal koaličný poslanec. Dosahy na drobných živnostníkov zďaleka nie sú však podľa Richtera také, ako to oni pomenovávali.
Richter verí v dohodu, Viskupič žiada zrušenie dane
Koalícia je podľa Richtera schopná dohodnúť sa o transakčnej dani tak, aby premiér nemusel spájať hlasovanie o DFT s vyslovením dôvery vláde. „Ja dôverujem tejto koalícii, že sa vieme na koaličnej rade dohodnúť tak, aby nebolo treba takýto inštitút v parlamente uplatňovať,“ uviedol Richter.
SaS podľa Viskupiča podporí akékoľvek riešenie, ktoré DFT urobí menej škodlivou a menej nezmyselnou. „Celá tá daň ako celok, nielen pre malých, nielen pre slovenských podnikateľov, pre všetky firmy, je nezmyselná, škodlivá a nemala vôbec vzniknúť. Dnes je jediné správne riešenie to, že by mala byť zrušená čím najskôr, ako to ide. Ja hovorím – okamžite. Dokonca by sa ešte mali vrátiť už zaplatené peniaze podnikateľom alebo by mali byť použité na nejakú inú splatnú daň,“ spresnil Viskupič.
„Dnes už aj koalícia pochopila, všetci pochopili, že v prípade transakčnej dane stúpili vedľa. Daň je jednoducho nezmyselná, škodlivá a škodiaca hlavne tým, ktorí hovoria, že chcú pomáhať malým a slovenským (podnikateľom), lebo tam to škodí ešte špeciálne. A ja dnes už vidím jediného zástancu dane, a tým je Ladislav Kamenický,“ povedal Viskupič.
Dopadne to podľa Viskupiča tak, že nakoniec neúspech za DFT bude pripísaný ministrovi financií Ladislavovi Kamenickému (Smer-SD). „Možno by bolo naozaj najlepšie, aby aj pán Kamenický čím skôr našiel nejaké iné riešenie, napríklad úspory v štátnom rozpočte a zrušil túto daň,“ uzavrel k DFT Viskupič.
Nahlásiť chybu v článku