Nedeľňajšie predčasné parlamentné voľby v Nemecku sa podľa výsledkov exit pollov televízie ARD skončili víťazstvom kresťanských demokratov z únie CDU/CSU, ktorí dostali 29 percent hlasov. Nasleduje Alternatíva pre Nemecko (AfD) so ziskom 19,5 percenta a sociálni demokrati (SPD) so 16 percentami. Informovali o tom denník Die Welt a agentúra DPA, píše TASR.
Do Spolkového snemu (Bundestag) by sa podľa týchto prognóz dostali aj Zelení (13,5 percenta) a strana Ľavica (8,5 percenta). Tesne pod päťpercentnou hranicou vstupu do parlamentu sa nachádzajú liberáli z FDP a Aliancia Sahry Wagenknechtovej (BSW), ktorá sa o hlasy voličov uchádzala prvýkrát po odtrhnutí od Ľavice.
Merz by stál pred výzvou
Prognózu po zatvorení volebných miestností o 18.00 h zverejnila aj ďalšia verejnoprávna televízia ZDF, ktorej výsledky sa do značnej miery zhodujú s exit pollom ARD. Ak sa takéto výsledky potvrdia, konzervatívci pod vedením šéfa CDU Friedricha Merza si oproti voľbám z roku 2021 polepšia o približne päť percent. Krajne pravicová AfD svoj zisk zdvojnásobi.
SPD doterajšieho kancelára Olafa Scholza naopak dosiahne svoj najhorší výsledok vo voľbách do Bundestagu od roku 1949. V predošlých voľbách jej hlasy odovzdalo ešte 25,7 percenta voličov. Zelení si svoju pozíciu zhruba udržia, kým Ľavica výrazne stúpne a FDP prepadne na polovicu predchádzajúceho zisku.
Predpokladaný budúci kancelár Merz bude na vytvorenie vlády potrebovať koaličných partnerov. Spojenectvo s AfD vylúčil. Ak by sa do parlamentu dostali aj FDP a BSW, kresťanskí demokrati by museli hľadať tretieho koaličného partnera, konštatovala DPA. Predstaviť si podľa nej možno koalíciu CDU/CSU s SPD a FDP, prípadne s SPD a Zelenými, tých však dôrazne odmieta CSU. Volebná účasť dosiahla podľa predbežných údajov 83 až 84 percent, čo je viac ako v roku 2021 (76,4 percenta).
Prihlásil sa k víťazstvu
Líder nemeckých kresťanských demokratov Friedrich Merz vyzval v nedeľu na čo najskoršie vytvorenie novej vlády po tom, ako prognózy ukázali víťazstvo jeho konzervatívnej únie CDU/CSU v parlamentných voľbách. Kancelár Olaf Scholz medzitým po výraznom neúspechu svojich sociálnych demokratov (SPD) priznal porážku.
Merz sa prihlásil k mandátu budúceho kancelára a uviedol, že si uvedomuje rozsah úlohy, ktorá pred ním stojí, a že „to nebude ľahké“. Podľa vlastných slov chce zostaviť vládnu koalíciu tak rýchlo, ako to bude možné. „Svet tam vonku nečaká na nás a na naše dlhé koaličné rozhovory a rokovania,“ povedal predseda CDU.
„Tento volebný výsledok je slabý a ja nesiem zodpovednosť,“ povedal Scholz členom SPD, ktorá podľa odhadov dosiahla svoj najhorší výsledok v povojnových dejinách Nemecka. Zagratuloval zároveň Merzovi a potvrdil, že zostane vo funkcii do sformovania novej vlády. Ak konzervatívci do koalície prizvú znova aj sociálnych demokratov, Scholz sa do rozhovorov osobne zapájať nebude.
Spolupredsedníčka Alternatívy pre Nemecko (AfD) Alice Weidelová vyhlásila, že jej krajne pravicová strana, ktorá podľa prognóz skončila druhá a dosiahla svoj dosiaľ najlepší výsledok, je pripravená podieľať sa na tvorbe vlády. Ak však zostane v opozícii, bude „naháňať“ ostatné strany, aby robili rozumnú politiku pre krajinu. Ostatné parlamentné strany spoluprácu s AfD odmietajú.
Videli sme najkrajšie vianočné trhy u nás: Cítili sme sa ako v rozprávke, viadukt sa rozsvietil prvýkrát za 90 rokov
Matúš chodí všade pešo: V tejto európskej krajine sme sa báli. Chodník na Novom Zélande začína dezinfekčnou stanicou
Budú počas vianočných sviatkov otvorené obchody? Reťazce hlásia zmeny, pozrite sa, ako to bude po novom
Stavať ho začali ešte za Mečiara: Pri tuneli Višňové sa vystriedalo 12 ministrov, skoro po 30 rokoch ho otvárajú
Zažili sme unikát, aký inde na Slovensku nenájdete: V decembri sme sa ocitli v srdci džungle, zaplatíte 8 eur
Bola vysušená doma v garáži a jej rodina si to nevšimla. Analytička povedala, kto môže mať problém s energopomocou
Nielen Culkinovi zo slávy preplo: Jeho filmový brat pýtal za podpis peniaze, svoju partnerku takmer uškrtil
Okamžite si ich bežte pozrieť: Našli sme 10 najlepších filmov roku 2025, mnohé z nich vám úplne ušli
Tento vianočný darček stíhate aj na poslednú chvíľu: Buďme solidárni, niekomu to môže zachrániť život
Šialený Hitlerov megavlak: 5-hviezdičkový hotel na koľajniciach mal byť budúcnosťou dopravy, postaviť ho nebolo možné








Nahlásiť chybu v článku