Foto: Pexels

Hoci sa pri uzatváraní životného poistenia tehotenstvo formálne neposudzuje a zdravotný dotazník nevyžaduje jeho uvedenie, poisťovne uplatňujú tzv. čakacie doby. Tie sa zvyčajne pohybujú v rozmedzí 8 až 12 mesiacov. Ak žena uzavrie poistenie hneď na začiatku tehotenstva, môže byť pri pôrode už krytá. Naopak, pri neskoršom vstupe do poistenia čakacia lehota pravdepodobne ešte neuplynie, a preto nevznikne nárok na poistné plnenie.

Foto: Pexels

Okrem toho hrá zásadnú rolu aj vek poistenkyne. Ako ukazuje modelový príklad od Mariána Búlika, finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko, pri identických podmienkach zmluvy môže 35-ročná žena platiť mesačne 74,5 eura, zatiaľ čo 25-ročná len 44,4 eura – pri poistnej dobe 30 rokov. Rozdiel je tak výrazný nielen v možnostiach čerpania, ale aj v samotnej výške poistného.

Najlepší čas na uzavretie poistenia

Ideálny čas na uzavretie poistenia je ešte predtým, než žena otehotnie. „Určite odporúčam nechať si preveriť, aká je čakacia doba v poisťovni, v ktorej chcú uzavrieť poistenie. Ak však uzavrú poistenie pred tehotenstvom, nemusia zväčša čakaciu dobu vôbec riešiť,“ konštatuje Búlik pre Finsider.

Foto: Pexels

Zároveň však upozorňuje na poisťovne, ktoré majú čakacie doby dlhšie ako deväť mesiacov – tam môže byť ohrozené plnenie aj napriek tomu, že zmluva bola uzavretá pred tehotenstvom.

Poistenie by nemalo byť len na pleciach jedného z partnerov

Mnohé domácnosti sa pri životnom poistení spoliehajú len na toho z partnerov, ktorý prináša hlavný príjem. V praxi to býva najčastejšie otec ako tzv. živiteľ rodiny. No ak je poistený len jeden člen domácnosti, zvyšok rodiny môže zostať finančne zraniteľný. Rodič na materskej či rodičovskej dovolenke síce momentálne nepracuje, no jeho výpadok v prípade vážneho ochorenia alebo úmrtia môže znamenať nečakaný zásah do rodinného rozpočtu.

Foto: Pexels

Rovnako je to aj pri deťoch, ak vážne ochorejú alebo utrpia úraz, často jeden z rodičov zostáva doma, čo automaticky znamená pokles príjmu. V čase, keď rodina potrebuje viac financií na starostlivosť a liečbu, prichádza o ich zásadnú časť.

„Ak si to rodina nemôže dovoliť, je lepšie poistiť aspoň živiteľa. V praxi však môže ochorenie alebo úmrtie rodiča na rodičovskej dovolenke spôsobiť výpadok príjmu živiteľa. Napríklad, ak rodič na rodičovskej vážne ochorie, druhý partner môže byť nútený obmedziť alebo prerušiť prácu, aby sa postaral o dieťa a chorého partnera, čím príde rodina o príjem. Podobná situácia nastáva aj pri rizikovom poistení detí – ak dieťa vážne ochorie alebo utrpí úraz, jeden z rodičov často zostáva doma a stratí príjem. Preto je vhodné, aby boli poistení obaja rodičia, nielen ten, ktorý pracuje,“ vysvetlil Ivan Kahanec z maklérskej spoločnosti Brokeria.

Foto: Pexels

Jeho odporúčanie potvrdzuje, že rizikové scenáre môžu postihnúť ktoréhokoľvek člena rodiny, nielen živiteľa. Základom dobre nastaveného krytia je podľa odborníkov to, aby mal každý člen domácnosti zabezpečené aspoň najdôležitejšie riziká ako sú smrť, vážne ochorenie, invalidita alebo trvalé následky úrazu. Poistná suma by sa mala prispôsobiť výške príjmu, alebo, v prípade nepracujúceho rodiča, tak, aby pokryla náklady na chod domácnosti v prípade výpadku.

Foto: Pexels

Prevencia sa vypláca

Riziká spojené s neskorším vekom prvorodičiek sa netýkajú len samotného priebehu tehotenstva, ale aj dlhodobejšieho zdravotného stavu. Medzi tridsiatym a štyridsiatym rokom života sa u mnohých žien začínajú objavovať prvé chronické diagnózy. Poistenie uzatvorené v mladšom veku tak predstavuje nielen finančne výhodnejšiu, ale najmä bezpečnejšiu voľbu pre budúce mamy.

Uložiť článok

Najnovšie články