Ilustračná foto: TASR (Daniel Stehlík)

Amnesty upozorňuje na policajné násilie voči Rómom v obci Veľká Ida, žiada dôkladné vyšetrovanie možnej rasovej motivácie.

Policajný zásah voči obyvateľom a obyvateľkám rómskej komunity v obci Veľká Ida, ku ktorému došlo 28. júna 2025, vyvolal vážne znepokojenie. Podľa organizácií Amnesty International Slovensko a Európskeho centra pre práva Rómov (ERRC) existujú dôvody domnievať sa, že zohrala úlohu aj rasová motivácia. Obe organizácie preto podali formálnu sťažnosť na Úrad inšpekčnej služby a žiadajú dôkladné a nezávislé vyšetrovanie.

Podľa verejne dostupných informácií a videozáznamov zverejnených na sociálnych sieťach použila slovenská polícia počas zásahu varovné výstrely a fyzické donucovacie prostriedky. Amnesty a ERRC upozorňujú, že násilie sa nedotklo len jednotlivcov, ale viacerých členov komunity vrátane žien, detí a starších ľudí.

„Zdá sa, že polícia v rámci svojho represívneho zásahu kolektívne potrestala rómsku komunitu. Počas operácie sa s násilím stretli aj ženy, deti a starší obyvatelia,“ uvádza Amnesty International Slovensko.

Amnesty a ERRC podali formálnu sťažnosť

Organizácie podali oficiálnu sťažnosť na Úrad inšpekčnej služby, v ktorej požadujú, aby sa vyšetrovanie zameralo aj na otázku, či pri zásahu zohrala úlohu rasová motivácia. Tvrdia, že bez toho nemožno zabezpečiť spravodlivosť.

„Organizácie požadujú, aby ÚIS dôkladne vyšetrila a preverila, či pri policajnom zásahu zohrala úlohu rasová motivácia. Organizácie zdôrazňujú, že vyšetrenie potenciálneho rasového motívu je kľúčové na vyvodenie zodpovednosti a zabezpečenie spravodlivosti,“ uvádza sa vo vyjadrení.

Opakujúci sa problém beztrestnosti

Amnesty a ERRC pripomínajú, že vyšetrovanie policajného násilia voči Rómom na Slovensku bolo v minulosti často neefektívne a len zriedka viedlo k potrestaniu zodpovedných osôb. Podľa nich ide o systematický problém, ktorého dôsledkom je dlhodobá beztrestnosť.

„Rómske komunity na Slovensku naďalej čelia policajnému násiliu a raziám. Príslušníci orgánov činných v trestnom konaní, ktorí sa na týchto zásahoch podieľajú, sa systematicky tešia beztrestnosti,“ uvádzajú organizácie. Mnohé z týchto prípadov sa podľa nich napokon dostávajú až pred Európsky súd pre ľudské práva.

„Prípady policajného násilia voči Rómom a Rómkam zvyčajne končia pred Európskym súdom pre ľudské práva. Ten vo veľkej väčšine prípadov konštatoval porušenie práv rómskych sťažovateľov,“ uvádza Amnesty International Slovensko.

Výzva na nezávislé a dôsledné vyšetrovanie

Organizácie vyzývajú, aby vyšetrovanie incidentu vo Veľkej Ide bolo nezávislé, nestranné a dôkladné. Zdôrazňujú, že preverenie rasového motívu nie je len právnou povinnosťou, ale aj nevyhnutným krokom k obnove dôvery v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.

Celý prípad tak podľa Amnesty International a ERRC opäť poukazuje na dlhodobé a neriešené problémy v prístupe štátu k rómskym komunitám. Výsledok vyšetrovania môže byť podľa nich zásadný nielen pre zasiahnutých obyvateľov Veľkej Idy, ale aj pre celkové nastavenie štátneho prístupu k ľudským právam na Slovensku.

Uložiť článok

Najnovšie články