Pixabay

Michal Blaško / / Ekológia
Súd v indickom štáte Uttarákhand vyhlásil v pondelok veľrieku Ganga a jeden z jej najväčších prítokov Jamuna za živé tvory, čo má zabrániť ďalšiemu nárastu ich znečistenia.

Obe rieky týmto rozhodnutím získali rovnaké práva ako ľudia, čo znamená, že k ich poškodzovaniu by sa malo pristupovať ako ku spôsobovaniu ujmy človeku.

Novopriznaný štatút sa vzťahuje aj na menšie prítoky Gangy a Jamuny, považované takmer miliardou indických hinduistov za posvätné rieky. Podľa vyjadrenia environmentálneho aktivistu Šechara Pathaka pre denník Times of India bol takýto rozsudok potrebný pre záchranu ohrozených riečnych ekosystémov. Iný aktivista Vimlendu Jha, ktorý už viac ako desať rokov bojuje za očistenie Jamuny, však tvrdí, že samotné rozhodnutie súdu nestačí a samosprávy i občania musia konať, aby zastavili ďalšie znečisťovanie.

Ganga je pre stovky miliónov Indov dôležitá nielen pre vykonávanie náboženských obradov, ale aj ako zdroj vody pre poľnohospodárstvo. Ľudia žijúci pozdĺž tejto rieky k nej zväčša prejavujú hlbokú úctu a veria, že jej voda je vždy čistá. Veľká časť miest a podnikov pri Gange však vypúšťa odpadovú vodu bez prečistenia priamo do nej.

Súd vo svojom rozhodnutí spomenul príklad novozélandskej rieky Whanganui, uctievanej domorodými Maoriami, ktorú tamojšia vláda minulý týždeň takisto vyhlásila za živý prvok s príslušnými právami. Ako osoby zodpovedné za dohľad nad Gangou a Jamunou boli určení traja oblastní predstavitelia. Súd zároveň nariadil zriadenie príslušnej komisie, ktorá má začať pracovať v priebehu troch mesiacov.

Pozri aj: Pocta pre planétu Zem. Novozélandská Whanganui sa stane prvou riekou s ľudskými právami na svete

TASR
0
Komentovať (0)