Foto: TASR/AP

Aj keby svet splnil klimatický cieľ, bude neskoro. Ľadovce sa topia rýchlejšie, než sme čakali.

Globálne otepľovanie už dosiahlo úroveň, pri ktorej sa roztápajú masy ľadu, ktoré držia hladinu oceánov pod kontrolou. A podľa vedcov je to nezvratný proces. Nový výskum ukazuje, že ani 1,5 stupňa Celzia, čo je cieľ Parížskej dohody, nestačí na záchranu grónskych a antarktických ľadovcov.

Informuje o tom CNN Prima News a odvoláva sa na štúdiu, ktorá bola publikovaná v magazíne Communications Earth and Environment. Tá varuje, že aj dnešných 1,2 stupňa otepľovania môže spustiť rapídne topenie. A svet má dnes namierené k ešte horšiemu scenáru, až k 2,9 stupňa do roku 2100.

Topenie ľadu sa zrýchľuje

Od 90. rokov sa strata ľadu zoštvornásobila, každoročne mizne 370 miliárd ton. Vedci pripomínajú, že aj pomalý nárast hladiny oceánov bude mať obrovské dôsledky. Do konca storočia môže stúpať o centimeter ročne, čo znamená masové vysídľovanie pobrežných oblastí.

Dnes žije približne 230 miliónov ľudí vo výške menej ako jeden meter nad morom. Aj malé zmeny môžu úplne zmeniť pobrežie, presídliť milióny a spôsobiť škody, na ktoré nie sme pripravení.

Zvrátiť to už zrejme nebude možné

Podľa vedcov reagujú ľadovce rýchlejšie, než sa predpokladalo. Kedysi sa hovorilo o troch stupňoch ako o nebezpečnej hranici. Teraz to vyzerá, že stačí 1,5 alebo dokonca ešte menej.

„Už dnes sledujeme vývoj, ktorý zodpovedá najhorším scenárom,“ povedal autor štúdie Chris Stokes. „To najlepšie, v čo môžeme dúfať, je pomalé zvyšovanie hladiny.“ Aj keď je situácia vážna, vedci zdôrazňujú, že každá desatina stupňa má význam. Spomaliť otepľovanie môže zmierniť dôsledky. Klimatický cieľ 1,5 stupňa má zmysel, no nezastaví topenie ľadu ani stúpajúce oceány.

Uložiť článok

Najnovšie články