Foto: instagram.com/david_datuna

Umelec odlepil banán zo steny a zjedol ho.

Umeniu nemusí každý rozumieť. Dôkazom toho je aj inštalácia banánu prilepeného na stene, ktorá je najnovšou atrakciou galérie Art Basel Miami Beach. Tento netradičný kúsok umenia sa predával za 120-tisíc dolárov a dokonca bol aj predaný. Avšak, keď k nemu prišiel David Datuna umelec z New Yorku, inštalácia v galérii nevisela dlho. 

Banán na stenu prilepil významný taliansky umelec Maurizio Cattelan a svoje dielo nazval „Comedian“ čiže komik. Banán odráža v jeho ponímaní symbol globálneho obchodu, no má aj svoje miesto v humore.

Ako informuje portál Unilad, keď však k banánu prišiel umelecDavid Datuna, jednoducho ho zo steny odlepil a zjedol ho. Majiteľ galérie, ktorý bol vtedy na letisku, bol v šoku. Tento incident bol nahlásený bezpečnostnej službe galérie a Datuna bol odtiaľ vyvedený, no nezatkli ho.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa David Datuna (@david_datuna),

Jeho akt však dielo nezničil. Banán je podľa majiteľa galérie iba idea a tak po chvíli bol na stene nalepený nový banán akoby sa nič nestalo.

Nápad s vytvorením banánovej inštalácie dostal Cattelan pred rokom. Vtedy uvažoval o vytvorení sochy v tvare banánu. Vždy, keď cestoval, priniesol si so sebou banán a ten si zavesil ako inšpiráciu v hotelovej izbe. Vytvoril niekoľko modelov, najprv zo živice, potom z bronzu, no napokon sa vrátil ku skutočnému banánu.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )