Foto: Instagram/baron_basuning

Za umenie sú ľudia ochotní platiť neuveriteľné sumy.

Najdrahším vydraženým umeleckým dielom na svete bol predaj obrazu od Leonarda da Vinciho – Spasiteľ sveta. Ten sa podarilo vydražiť za neuveriteľných 450,3 milióna dolárov (približne 382 miliónov eur). Aj keď pre niekoho je takáto obrovská suma za obraz nepredstaviteľná, da Vinci patrí medzi najslávnejších umelcov histórie a tak je takáto cena zaň z určitého pohľadu akceptovateľná. Avšak, kúpili by ste si obyčajný banán z obchodu prelepený lepiacou páskou za 150-tisíc dolárov, ktorý vám aj tak po pár dňoch zhnije? Neverili by ste, ale nájdu sa aj takí ľudia.

Americká galéria Art Basel Miami Beach vystavuje netradičné dielo. Ide konkrétne o banán, ktorý je prelepený lepiacou páskou, známou ako duck-tape. Ako informuje CNN, umelec Maurizio Cattelan vytvoril celkovo tri takéto „banánové umenia“, pričom dva s cenovkou 120-tisíc dolárov sa už aj stihli predať.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Sarah Cascone (@sarahecascone),

Ten tretí stojí dokonca 150-tisíc dolárov. Samozrejme, cenu diela určuje aj meno umelca a Cattelan je významným súčasným umelcom. Je známy kontroverznými dielami, napríklad toaletou vyrobenou z 18-karátového zlata v hodnote 5,3 milióna eur, ktorú dokonca v septembri ukradli z Bleinheimského paláca v Anglicku.

Nápad s vytvorením banánovej inštalácie dostal Cattelan pred rokom. Vtedy uvažoval o vytvorení sochy v tvare banána. Vždy, keď cestoval, priniesol si so sebou banán a ten si zavesil ako inšpiráciu v hotelovej izbe. Vytvoril niekoľko modelov, najprv zo živice, potom z bronzu, no napokon sa vrátil ku skutočnému banánu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Artsy (@artsy),

Banán je v jeho ponímaní symbolom globálneho obchodu, no má aj svoje miesto v humore. Aj preto nazval toto dielo „Comedian“, čiže komik. Kupujúci k dielu nedostali žiadne inštrukcie ako sa majú oň starať, a čo majú s ním robiť, keď začne hniť.