Nejeden pár v túžbe po vlastnom dieťati využije darcu spermií. Zdá sa ale, že pravidlá týkajúce sa darcovstva je nutné prehodnotiť. Volajú po tom aj odborníci, zvlášť po zistení, ako sa z darovaných spermií jediného muža narodilo 67 detí. Časť z nich je však ťažko chorá. Ďalšie budú musieť doživotne podstupovať vyšetrenia.
Darca preniesol na deti genetickú mutáciu
Ako informuje CNN, spermie muža, ktorý je nositeľom nebezpečnej genetickej mutácie súvisiacej s rakovinou, boli po celej Európe použité na splodenie najmenej 67 detí narodených do 46 rodín. Deti sa narodili medzi rokmi 2008 až 2015, pričom desiatim z nich už bola diagnostikovaná rakovina. Niektoré majú nádory na mozgu, iné Hodgkinov lymfóm. 13 detí je nositeľom génu, no rakovina u nich zatiaľ diagnostikovaná nebola.
Podľa odborníkov je problémom nedostatočná regulácia toho, koľko detí môže byť splodených zo spermií od jedného darcu. Neskoršia analýza ukázala, že darca, ktorý je sám zdravý, mal ojedinelú mutáciu v géne TP53. Tá pravdepodobne spôsobuje Li-Fraumeni syndróm, poruchu, ktorá zvyšuje riziko vzniku rakoviny.
Deti budú musieť pravidelne podstupovať vyšetrenia, aby sa zistilo, či sa u nich rakovina vyvinula. Protokol sledovania zahŕňa vyšetrenie celého tela, vrátane mozgu, magnetickou rezonanciou a u dospelých aj vyšetrenie prsníkov, ultrazvukové vyšetrenie brucha a klinické vyšetrenia špecialistom. Takéto vyšetrenia sú mimoriadne stresujúce, keď človek nevie, akých výsledkov sa dočká. Navyše, ak sa v dospelosti rozhodnú mať vlastné deti, šanca, že na ne gén prenesú, je 50 %.
Problémy sa vyskytli už aj v minulosti
Problém s množstvom darovaní sa vyskytol už aj predtým, napríklad v prípade Holanďana, ktorý po celej Európe daroval spermie toľkokrát, že sa stal biologickým otcom 500 až 600 detí. Napokon mu bolo nariadené, aby s tým prestal. Muž s genetickou mutáciou opakovane daroval spermie len v jednom súkromnom zariadení – European Sperm Bank v Dánsku.
Inštitúcia sa vyjadrila, že jej je ľúto, čo sa stalo. Darca bol údajne dôkladne testovaný, no vykonávanie preventívnych genetických testov tu naráža na limity. „Každý človek má približne 20 000 génov a z vedeckého hľadiska jednoducho nie je možné odhaliť mutácie spôsobujúce choroby v génoch človeka, ak neviete, čo hľadáte,“ vyjadrila sa spermobanka.
Plánuje sa ale zaoberať otázkou toho, koľko detí sa môže narodiť zo spermií darovaných od jedného darcu. Limity sú v každej krajine iné. Napríklad, vo Francúzsku pripadá na jedného darcu nanajvýš 10 detí. Dánsko povoľuje 12 detí a Nemecko 15. Podľa odborníkov je ale potrebné zaviesť regulácie na celoeurópskej úrovni.
Nahlásiť chybu v článku