Získali dotáciu vo výške dva milióny eur, teraz ich prešetruje Generálna prokuratúra SR. Komplex stojí v obci Sebechleby, oficiálne ide o Agroturistické zariadenie Fafokan. O celej kauze informoval Denník N.
Reportéri z Denníka N sa minulý týždeň v zariadení pokúsili ubytovať. Ich problémy sa začali už pri snahe urobiť online objednávku, neskôr ich zo zariadenia vyháňali. Po zverejnení reportáže sa dokonca rozhodli zvýšiť ceny, jedna noc tak po novom stojí 120 eur na osobu. Ešte pred niekoľkými dňami to bolo 60 eur.
Po novom je problém sa ku komplexu vôbec dostať. Na cestu vedúcu k budovám sa totiž dá dostať len tak, že návštevník prejde cez súkromné poľnohospodárske družstvo v Sebechleboch. Hoci pri prvej návšteve novinárov bol prejazd možný, po novom sa tam už autom dostať nedá.
Generálna prokuratúra prešetruje Fafokan pre podozrenie zo zneužitia dotácií. Hoci majitelia Obecnému úradu v Sebechleboch nahlásili stovky hostí, ktorí mali v komplexe prenocovať, miestni číslam neveria. Hovoria o „papalášoch, ktorí tam chodia na poľovačky“.
Komplex nefiguruje na žiadnych stránkach, ktoré sprostredkovávajú ubytovanie. Jediný spôsob, ako si u nich objednať ubytovanie, je priamo cez ich web.
Dotáciu na tento komplex získali v roku 2016, počas jednofarebnej vlády Smeru.
Politická téma
Tejto témy sa chytila strana Progresívne Slovensko, ktorá si chce na podobné projekty „posvietiť“.
„Malanta, Sebechleby a ďalšie podozrivé haciendy. Sebe chleby, ľuďom omrvinky, to presne charakterizuje Ficov zlepenec. Za milióny z eurofondov mali podporiť poctivých miestnych podnikateľov, zabezpečiť trvalé pracovné miesta, pritiahnuť k nám udržateľný cestovný ruch. Miestni ľudia ani celé Slovensko z nich ale nemajú nič. Je to očividné zneužívanie európskych zdrojov, ktoré v PS nenecháme len tak,” zdôraznil Michal Šimečka s tým, že PS proti takémuto okrádaniu využije národnú aj európsku úroveň.
„V týchto chvíľach odchádza list s podpismi všetkých poslancov za Progresívne Slovensko na Európsku komisiu, a tiež na príslušné riaditeľstvá Európskej komisie, ktoré sa tomuto venujú, na Európsky úrad na boj proti podvodom (OLAF), na Európsku prokuratúru. Tiež budeme žiadať Európsky parlament, aby v príslušných výboroch, v ktorých sa riešia tieto záležitosti, bolo špeciálne vypočúvanie ohľadom týchto projektov,“ informovala europoslankyňa za PS Lucia Yar.
Koncom mája príde na Slovensko zisťovacia komisia z európskeho výboru na kontrolu rozpočtu. Pôvodne mala byť kontrola zameraná na využívanie finančných prostriedkov z Plánu obnovy a odolnosti. „Som presvedčený, že diapazón tém sa s ohľadom na súčasnú situáciu rozšíri,“ podotkol europoslanec Michal Wiezik.
Podľa neho je veľmi pravdepodobné, že haciendy postavené z eurofondov sú pre verejnosť uzavreté, a preto je pri takom závažnom porušení pravidiel na mieste vyžiadať si dokumenty, ktoré by dokázali, že tieto zariadenia slúžili naozaj na účel, na ktorý získali podporu. Zdôraznil, že tieto podvody musia prestať, peniaze sa musia vrátiť a využiť v prospech všetkých.
Nahlásiť chybu v článku