Najnovšia fotografia Saturnu. Foto: NASA, ESA, A. Simon (GSFC), M.H. Wong (University of California, Berkeley) and the OPAL Team

Saturn vďaka nádherným prstencom patrí medzi najkrajšie planéty Slnečnej sústavy.

Hubblov vesmírny ďalekohľad zachytil planétu Saturn v takej kráse asi ako nikdy predtým. Šiesta planéta slnečnej sústavy ďalekohľadu zapózovala 20. júna 2019 v čase, keď bola k našej Zemi najbližšie, to znamená 1,36 miliardy kilometrov. Nádherný ostrý záber sa podaril širokouhlému prístroju Wide Field Camera 3. Informuje o tom Universe Today.

Článok pokračuje pod videom ↓

Snímka vznikla v rámci vesmírneho programu Legend Atmospheres Legacy. Jeho úlohou je zaznamenávať veľké plynné planéty slnečnej sústavy s cieľom pochopiť, ako sa mení ich atmosféra v priebehu času. Tento obrázok je už druhým tohtoročným, ktorý program zaznamenal.

Najnovšia fotografia Saturnu. Foto: NASA, ESA, A. Simon (GSFC), M.H. Wong (University of California, Berkeley) and the OPAL Team

Aj keď Saturn vyzerá ako pokojná planéta, nie je tomu tak. Nielen na Jupiteri zúria superbúrky, ale podobne je to aj na Saturne. Vďaka prebiehajúcemu programu sa napríklad zistilo, že búrka v severnej polárnej oblasti planéty zmizla.

Prvá tohtoročná fotografia Saturnu. NASA, ESA, A. Simon (GSFC) and the OPAL Team, and J. DePasquale (STScI)

Tento program je významný aj preto, lebo misia Cassini už skončila svoju úlohu a sonda zanikla v atmosfére Saturnu. Cassini si ale napríklad všimla šesťuholníkovú búrku na severnom póle planéty.

Šesťuholníková búrka na Saturne. Foto: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Nový záber Saturnu je skutočne obdivuhodný. NASA tiež vydala časozberné video zostavené zo snímok, ktoré Hubblov vesmírny ďalekohľad vytvoril. Zobrazuje mesiace okolo tohto plynného obra, ktorých je najmenej 60. Samotné video je vytvorené z 33 záberov vyhotovených 19. a 20. júna 2019.

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články