Sme povinní každý jeden deň budovať našu historickú pamäť, aby sa fašistické zlo už nikdy nevrátilo a nenašlo si nových kazateľov nenávisti. V príhovore počas celoslovenských osláv 80. výročia víťazstva nad fašizmom v Piešťanoch to uviedol prezident SR Peter Pellegrini.
Prezident sa venoval aj aktuálnej situácii vo svete. V tejto súvislosti zdôraznil, že Slovensko musí zodpovedne zvažovať, kto sú jeho spojenci a kto nám garantuje stabilitu a bezpečnosť.
Prezident vo svojom príhovore vyjadril hrdosť na to, že sa naša vlasť aj vďaka hrdinom Slovenského národného povstania zaradila medzi víťazné štáty druhej svetovej vojny a môže sa pripojiť k oslavám víťazstva nad fašizmom. Zároveň poďakoval slovenským vojakom, partizánom, príslušníkom Prvého Československého armádneho zboru v Sovietskom zväze, slovenským letcom vo Veľkej Británii i všetkým, ktorí sa so zbraňou v ruke pričinili o porážku nacistov.
„Aby sme sa ani v dnešných časoch nezastávali stúpencov tejto ideológie a nedovolili im šíriť nenávisť a zlo. Ako by nám mohol niekto veriť, že sa so skutočnou úctou klaniame hrobom padlých proti fašizmu a na druhej strane chránime moderných stúpencov zla a nenávisti?
Hovorme o fašizme a o vojne historickú pravdu. A to bez ohľadu na to, či stúpenci zla nosili v minulosti historickú uniformu, alebo dnes nosia značkový oblek. Pretože zlo zostane zlom v akejkoľvek podobe,“ zdôraznil prezident.
Pripomenul tiež, že druhá svetová vojna okrem smrti a utrpenia ponúkla aj obraz statočnosti, odhodlania, obetavosti a nádeje, kedy sa voči osi zla postavili štáty a národy. „Odmietli sa len bezmocne prizerať šialenému napĺňaniu plánov ich vlastnej likvidácie. Dejiny druhej svetovej vojny sa písali na bojiskách, kde rozhodovala statočnosť a odvaha. Sú pamätníkmi hrdinského obetovania sa pre najvyššiu hodnotu, akou je sloboda,“ povedal Pellegrini.
Nahlásiť chybu v článku