Znie to ako utópia. Svoje o tom vedia manželia, ktorí žili v americkom štáte New York a neskôr v Severnej Karolíne, pričom ich výdavky boli priam astronomické. Podobne, ako mnohí z nás, aj oni snívali o európskom sne – nie na Slovensku, ale o prímorskom talianskom mestečku.
Tony a Francine Smarrelliovci, obaja s talianskymi koreňmi, túžili znova nadviazať spojenie so svojimi predkami. Francinina mama pochádza z Neapola, zatiaľ čo Tonyho otec a starý otec z dedinky Tocco da Casauria. Kľúčový okamih prišiel počas návštevy Benátok.
„Boli sme na Námestí svätého Marka. Hralo tam kvarteto a spustilo Malafemminu (klasickú taliansku pieseň),“ spomína Tony pre CNN. „Vtedy mi vyhŕkli slzy. Môj otec si každú nedeľu púšťal talianske platne a túto spieval mojej mame.“
Ušetria tisíce mesačne, hoci chodia do drahých reštaurácií
Neskôr natrafili na inzerát – realitná kancelária ponúkala nehnuteľnosť s výmerou 140 metrov štvorcových – s tromi spálňami, jedálňou a šatníkom, za približne 150-tisíc eur.
Neváhali. V roku 2023 sa zbalili, predali dom v USA, vybavili víza za tri hodiny a v decembri sa presťahovali do Talianska. Usadili sa v stredovekom mestečku Scalea, v jednom z najkrajších a najnavštevovanejších miest v južnom Taliansku.
Život sa im otočil o 180 stupňov – nielenže bývajú pri mori, čo by si v Amerike sotva mohli dovoliť, ale ich výdavky klesli o neuveriteľných 2 560 eur, alebo zhruba o 3 000 dolárov mesačne. Dnes minú mesačne len okolo tisíc eur (1200 dolárov).
„Tých 1 200 dolárov zahŕňa aj stravovanie v reštauráciách dvakrát až trikrát do týždňa – vždy s fľašou vína. To nás mesačne vyjde na 400 až 500 dolárov,“ hovorí Tony.
Za internet platia 40 eur, mobil ich stojí menej než 20 a každá návšteva veterinára približne 20 eur. Elektrina a voda ich mesačne vyjdú na 200 eur, benzín asi na 75. V USA ich len hypotéka stála 1 500 dolárov. Tonyho členstvo v golfovom klube ich mesačne vyšlo na 1 200 dolárov. Televízia stála mesačne 200 dolárov, internet 180 a tri mobilné telefóny 265 dolárov.
„Pred odchodom sme mesačne míňali 4 800 až 5 000 dolárov. V Taliansku teraz ušetríme približne tri tisícky,“ uzatvára Tony.
Nahlásiť chybu v článku