Foto: Oscar Nilsson

Tieto rekonštrukcie vyrážajú dych.

Práca forenzných umelcov dokáže vyvolávať obrovský obdiv. Títo umelci sa sústreďujú na rekonštrukcie tvárí ľudí starých aj tisíce rokov. Jedným z nich je aj švédsky archeológ Oscar Nilsson. Ten pomocou lebky, ktorú si vytlačí na 3D tlačiarni vytvára reálne obrazy ľudí, ktorí v minulosti obývali našu Zem. Informuje o tom portál Bored Panda

V roku 1996 založil spoločnosť OD Nilssons. Jeho spoločnosť spolupracuje s múzeami po celom svete a pomáha rekonšturovať tváre ľudí, ktorých lebky boli vykopané z hrobiek pri archeologických výskumoch.

„Ľudská tvár je motív, ktorý ma nikdy neprestane fascinovať. Variácie základnej štruktúry a rozmanitosť detailov sa zdá byť nekončená. A všetky tváre ktoré rekonštruujem sú jedinečné,“ vraví Oscar Nilsoon, ktorý nám povolil, aby sme jeho prácu uverejnili na Intereze.

Huarmey Queen

Oscar Nilsson

Lebka bola objavená v Peru v roku 2012. V hrobe sa nachádzalo 58 ľudských pozostatkov, no tento bol jedinečný. Žena mala pri sebe luxusné šperky, zlaté náušnice a vzácne textílie. Musela byť teda veľmi výnimočná.

Mladá žena z doby kamennej

Oscar Nilsson

V čase smrti mala iba 20 rokov. Bola pochovaná s dieťaťom na hrudi a predpokladá sa, že zomrela pri ťažkom pôrode. Telo bolo objavené v anglickom Brightone. Farba pleti týchto ľudí bola podobná ako u ľudí v severnej Afrike.

Estrid Sigfastsdotter

Oscar Nilsson

Táto žena zomrela, keď mala asi 80 rokov, čo bolo mimoriadne vysoký vek na to, že pochádza z 11. storočia. Žila pri terajšom švédskom hlavnom meste – Štokholme.

Adelasius Elbachus

Oscar Nilsson

Mladý pekný muž zo Švajčiarska žil v 8. storočí. Jeho kostra ale ukazovala, že trpel podvýživou a chronickými infekciami. Napriek tomu mal rovné a krásne zuby, čo bolo vtedy nezvyčajné.

Neandertálska žena

Oscar Nilsson

Táto žena žila asi pred 50-tisíc rokmi v oblasti dnešného Gibraltáru a jej pozostatky boli objavené v roku 1848. Na jej tvári je vidieť, ako sa líši od nás, aj keď podľa vedcov 2 až 4% DNA stále zdieľame s neandrtálcami.

Viking

Oscar Nilsson

Tento švédsky viking žil na začiatku 11. storočia. Muž mal červené vlasy, modré oči a svetlú pokožku. Zomrel vo veku 45 rokov.

Neolitický muž

Oscar Nilsson

Štíhly muž, ktorý žil pred 5 500 rokmi mohol mať vek 25 až 40 rokov, keď zomrel.

Mladá tínedžerka spred 9-tisíc rokov

Oscar Nilsson

Avgi mala v čase smrti iba 18 rokov. Žila na území dnešného Grécka.

Brit zo Saského obdobia

Oscar Nilsson

V čase smrti mal 45 rokov. Jeho kosti naznačujú, že to bol silný muž. Stratil mnoho zubov a je možné, že zomrel na zápal spojený práve s nimi. Mal mnoho zranení, čo môže naznačovať, že bol vojakom.

Muž z doby železnej

Oscar Nilsson

Pochádzal z obdobia spred 2 400 rokov. Bol silný, dobre stavaný a zdravý, zomrel však vo veku medzi 24 až 31 rokov. Pochádzal z Británie.

Birger Jarl

Oscar Nilsson

Bol to vládca Švédska, ktorý zomrel v roku 1266 vo švédskom Västergötlande.

Žena rímsko-britského pôvodu

Oscar Nilsson

Pozostatky naznačujú, že žena mala ťažký život plný fyzickej práce. Zomrela vo veku 25-35 rokov.

Muž z doby bronzovej

Oscar Nilsson

Jeho kostra naznačovala podvýživu a tiež anémiu z nedostatku železa. Zomrel vo veku 25-35 rokov a žil v období spred 3 700 rokov.

Švéd zo stredoveku

Oscar Nilsson

Podľa analýzy žil v rozmedzí rokov 1470 až 1630, čo znamená, že tieto pozostatky boli datované do obdobia stredoveku. Výskum ukázal, že mal poruchu ramenných kostí, pravdepodobne z častého používania luku.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )