Foto: SITA/AP, Pixabay

Falošný Rubio posielal správy v jeho mene, zneužil aj hlas vytvorený umelou inteligenciou.

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio sa stal terčom neznámeho podvodníka, ktorý sa zaňho vydával a v jeho mene poslal hlasové a textové správy generované umelou inteligenciou vysokopostaveným predstaviteľom aj zahraničným vládam.

Informoval o tom v utorok denník The Washington Post s odkazom na internú správu rezortu diplomacie USA a nemenovaný zdroj, píše TASR. Imitátor kontaktoval najmenej piatich vládnych činiteľov – troch ministrov zahraničných vecí, jedného amerického guvernéra a tiež člena Kongresu USA.

Využil falošný e-mail aj šifrované aplikácie

Odoslal im správy napodobňujúc Rubiov hlas a štýl písania, ktoré získal pomocou softvéru založeného na využívaní umelej inteligencie. Použil pri tom textové správy i šifrovanú aplikáciu Telegram, kde si v polovici júna vytvoril účet s menom [email protected], aby mohol kontaktovať nič netušiacich zahraničných i amerických diplomatov a politikov.

Foto: SITA/AP

„Aktér zanechal hlasové správy v aplikácii Signal najmenej dvom osobám, na ktoré sa zameral, a v jednom prípade poslal textovú správu s výzvou na komunikáciu,“ píše sa v internej správe, podľa ktorej podvodníci predstierali identitu aj ďalších zamestnancov ministerstva zahraničných vecí, a to prostredníctvom e-mailu.

USA sľubujú vyššiu kybernetickú bezpečnosť

Americké úrady nevedia, kto stojí za sériou pokusov o vydávanie sa za Rubia, avšak domnievajú sa, že páchateľ sa pravdepodobne pokúšal manipulovať s vplyvnými vládnymi predstaviteľmi „s cieľom získať prístup k informáciám alebo účtom“, uvádza sa v dokumente z 3. júla.

Ministerstvo zahraničných vecí USA na žiadosť o vyjadrenie reagovalo oznámením, že záležitosť dôkladne preverí a bude pokračovať v zavádzaní bezpečnostných opatrení s cieľom zabrániť zopakovaniu podobnej situácie v budúcnosti. Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) predtým varoval, že od apríla sa „zlomyseľní aktéri“ vydávali za vysokopostavených amerických predstaviteľov v snahe získať ich kontakty na súčasných i bývalých federálnych alebo štátnych vládnych úradníkov, pripomenula agentúra AFP.

Podvodník sa vydával aj za šéfku kancelárie Bieleho domu

Prezident Donald Trump zase v máji oznámil, že neznámy podvodník sa nabúral do telefónu vedúcej kancelárie Bieleho domu Susie Wilesovej. Denník Wall Street Journal v tejto súvislosti uviedol, že americkí senátori, guvernéri a vedúci predstavitelia podnikov dostávali textové správy a telefonáty od osoby, ktorá sa vydávala za Wilesovú.

Foto: SITA/AP

Viacerí členovia Trumpovej administratívy sa pred pár mesiacmi stali terčom kritiky za to, že na svoju prácu používajú aplikáciu Signal alebo iné neoficiálne kanály. V marci do jednej z četovacích skupín na Signale pridal Trumpov niekdajší poradca pre národnú bezpečnosť Mike Waltz šéfredaktora časopisu The Atlantic, čím mu umožnil sledovať diskusiu vládnych predstaviteľov o amerických úderoch na Jemen. Tento škandál napokon viedol k odvolaniu Waltza.

Uložiť článok

Najnovšie články