Federálna sudkyňa Maame E. Frimpong nariadila Trumpovej administratíve ukončiť plošné imigračné razie v siedmich kalifornských okresoch vrátane Los Angeles. Rozhodla tak po žalobe, ktorá tvrdí, že agenti konali na základe rasových predsudkov a bez právneho základu, pričom zadržiavali ľudí len na základe ich vzhľadu a obmedzovali prístup k právnej pomoci.
Americká federálna sudkyňa Maame E. Frimpong v piatok nariadila Trumpovej administratíve, aby zastavila plošné imigračné kontroly a zatýkanie v siedmich okresoch Kalifornie, vrátane Los Angeles. TASR správu prevzala od agentúry AP.
Praktiky sú podľa žaloby protiústavné
Rozhodnutie prichádza po žalobe, ktorú minulý týždeň podali skupiny na ochranu práv prisťahovalcov. Tie obvinili administratívu prezidenta Donalda Trumpa zo systematického zameriavania sa na ľudí s tmavou pleťou počas imigračných razií v južnej Kalifornii. Medzi žalobcami sú traja zadržaní prisťahovalci a dvaja občania USA, vrátane muža, ktorý bol zadržaný napriek tomu, že predložil platný doklad totožnosti.
Žaloba podaná na federálnom súde v Los Angeles žiada súd, aby zablokoval údajne protiústavné praktiky pri imigračných zásahoch, ako sú zadržiavanie osôb na základe rasy, zatýkanie bez súdneho príkazu a upieranie prístupu k právnej pomoci v zadržiavacom centre v centre mesta.
Sudkyňa zároveň vydala aj samostatné nariadenie zakazujúce federálnym orgánom obmedzovať prístup právnikov do tohto zadržiavacieho centra, známeho ako „B-18“.
Podľa právnikov z ľudskoprávnych organizácií American Civil Liberties Union (ACLU) a Immigrant Defenders Law Center sú razie motivované „svojvoľnými kvótami zatýkania“ a rasovými predsudkami. Uvádzajú, že traja žalujúci robotníci boli zadržaní len na základe toho, že boli Latinoameričania oblečení v pracovnom odeve. Svedkovia opisovali, ako agenti počas razií na trhoch či parkoviskách obchodných domov zatýkali každého, kto „vyzeral hispánsky“.
Právnik ACLU Mohammad Tajsar spochybnil konanie imigračných agentov, keď podľa výpovede jedného pracovníka umyvárne áut zadržali všetkých okrem dvoch bielych zamestnancov.
Vládu na súde zastupoval právnik Sean Skedzielewski, ktorý odmietol, že by imigrační agenti konali na základe rasy. Tvrdil, že identifikácia osôb bola založená na viacerých indíciách, vrátane predchádzajúceho sledovania a operatívnych informácií.
Tricia McLaughlin, zastupujúca ministerstvo vnútornej bezpečnosti, označila obvinenia z rasového profilovania za „nechutné a kategoricky nepravdivé“. Zdôraznila, že „zásahy sú vysoko adresné a agenti si pred zásahom riadne overujú informácie“.
Nahlásiť chybu v článku