Ceny ropy v piatok ráno mierne vzrástli po veľkých stratách deň predtým, keď trhy zareagovali na nové clá amerického prezidenta Donalda Trumpa. Obchodníci však zostali opatrní, pokiaľ ide o dopyt po rope. TASR o tom informuje na základe správ Reuters a Bloomberg.
Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v auguste sa v piatok o 6.31 h SELČ predával po 66,91 USD (57,14 eura). To bolo o 34 centov alebo 0,51 % viac ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania. Cena septembrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent vzrástla o 29 centov alebo 0,42 % na 68,93 USD za barel.
Ceny klesli po oznámení nových ciel
Oba kontrakty vo štvrtok (10. 7.) klesli takmer o 2 % z dvojtýždňových maxím dosiahnutých začiatkom tohto týždňa. Prezident Trump vo štvrtok oznámil, že od 1. augusta zavedie clo na dovoz z Kanady vo výške 35 % a pohrozil, že táto sadzba sa zvýši, ak Kanada zasiahne protiopatreniami.
Trump v predchádzajúcich dňoch eskaloval svoje obchodné spory, pričom zaviedol 25-percentné clá na dovoz z Južnej Kórey a Japonska a 50-percentné clo na dovoz medi, všetky s platnosťou od 1. augusta. Clá často spomaľujú globálny hospodársky rast, keďže narúšajú obchod a zvyšujú náklady, čo následne oslabuje priemyselnú aktivitu a cestovanie, ktoré sú hlavnými faktormi dopytu po rope.
Ceny benzínu a nafty po dvoch týždňoch klesli
Priemerné ceny benzínov a nafty v prvom júlovom týždni zaznamenali pokles po dvoch predošlých týždňoch rastov. Benzíny dosiahli počas 27. týždňa najnižšie jednotkové ceny za posledné tri týždne. Cena nafty klesala miernejšie, bola najnižšia za posledné dva týždne.
V piatok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Všetky druhy pohonných hmôt sa predávali naďalej lacnejšie ako pred rokom, v priemere o 7 %. Cena litra 95-oktánového benzínu klesla o necelé štyri centy, aktuálne sa predával v priemere za 1,499 eura. Pod 1,70 eura klesla aj cena prémiových benzínov.
Minulý týždeň za 98-oktánový benzín spotrebitelia zaplatili za liter 1,679 eura, čo je medzitýždňový pokles o rovné štyri centy. Nižšie ceny evidovali štatistici aj pri všetkých druhoch nafty, klesali však miernejším tempom. Bežná aj prémiové druhy nafty medzitýždňovo zlacneli v priemere o 1,3 centa.
Zlacnela bežná nafta, plyny však zdraželi
Klasická motorová nafta sa predávala za 1,441 eura za liter, za prémiové druhy motorovej nafty kupujúci zaplatili 1,631 eura za liter. Naopak, aktuálne ceny plynov boli oproti predchádzajúcemu týždňu vyššie. Skvapalnený zemný plyn (LNG) sa predával za 1,512 eura za kilogram. Cena stlačeného zemného plynu (CNG) sa zvýšila len nepatrne, o desatinu centa, kilogram stál 1,660 eura.
Mierne vzrástla aj cena skvapalneného ropného plynu (LPG), a to o desatinu centa na 0,688 eura za liter. Bez cenových zmien zostal ekologický plyn bioLNG, posledné tri týždne sa predával za 1,762 eura za kilogram. Vodík bol na stabilnej cene 21,60 eura za kilogram a cena elektrickej energie slúžiacej na nabíjanie elektromobilov bola 0,41 eura za 1 kWh (nabíjanie striedavým prúdom).
V porovnaní s predchádzajúcim rokom bola cena plynu CNG vyššia o 3,7 % a LPG o 0,3 %. Lacnejšie ako vlani sa predával LNG o 2,1 % a tiež ekologický plyn bioLNG, jeho cena bola nižšia o 31,1 %.
Nahlásiť chybu v článku