Ilustračná foto: TASR - Pavel Neubauer

Osobitnú pozornosť vyvolal nárast falšovania liekov pôvodne určených na liečbu cukrovky.

Viac než päťdesiat miliónov dávok nelegálnych liekov v hodnote 65 miliónov amerických dolárov bolo zadržaných počas globálnej operácie Pangea XVII, ktorú koordinoval INTERPOL v spolupráci s viac ako deväťdesiatimi krajinami sveta vrátane Slovenska. Medzinárodná akcia upozornila na alarmujúci nárast dopytu po falšovaných liekoch, pričom významná časť z nich patrila medzi tzv. „lifestylové“ produkty.

Zistenia operácie potvrdili, že medzi najčastejšie falšované a nelegálne predávané prípravky patria lieky na neurologické ochorenia, anabolické steroidy, prípravky na chudnutie a lieky na liečbu erektilnej dysfunkcie. Zadržané boli aj falošné lieky na závažné diagnózy ako Parkinsonova choroba, ako aj doplnky stravy vrátane bylinných prípravkov.

Nárast falšovania

Osobitnú pozornosť vyvolal nárast falšovania liekov s obsahom účinnej látky semaglutid, určenej pôvodne na liečbu cukrovky 2. typu. Tieto prípravky sa stali populárnymi najmä vďaka propagácii na sociálnych sieťach pre ich vedľajší účinok – znižovanie telesnej hmotnosti. Podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sa čoraz častejšie predávajú cez neoficiálne online kanály a zneužívajú sa mimo schválených indikácií.

Rizikovým fenoménom sú aj tzv. peptidové doplnky, ako BPC-157, ipamorelín alebo melanotan, ktoré sú inzerované ako prostriedky na zlepšenie vzhľadu či výkonnosti. Ich účinnosť a bezpečnosť však nie je klinicky overená. Tieto látky sú neregistrované nielen na Slovensku, ale aj vo viacerých iných krajinách a môžu byť pre zdravie nebezpečné.

Ilustračné foto: Unsplash

ŠÚKL poukazuje na čoraz väčší vplyv sociálnych sietí a online platforiem, ktoré sa stávajú miestom pre šírenie falošných a potenciálne škodlivých prípravkov. Tieto praktiky podľa úradu vážne ohrozujú zdravie obyvateľov Slovenska a zároveň oslabujú dôveru verejnosti v oficiálny zdravotný systém.

Nebezpečné zložky

Falošné lieky často obsahujú nebezpečné látky ako jedy na potkany, cement, ťažké kovy, nemrznúce zmesi či farby na steny. Ich užívanie môže viesť k predávkovaniu, poškodeniu zdravia alebo k zhoršeniu existujúceho ochorenia. „Nákupom a následným užívaním liekov z nelegálnych zdrojov pacienti riskujú svoje zdravie a podporujú kriminálnu činnosť,“ upozornil riaditeľ ŠÚKL Roman Dorčík.

Ústav vyzýva verejnosť, aby sa nenechala oklamať reklamami, ktoré sľubujú rýchle schudnutie, omladenie alebo zlepšenie fyzickej kondície. Lieky by sa mali užívať výhradne na odporúčanie lekára alebo farmaceuta. Upozorňuje zároveň, že prostredníctvom internetu je možné legálne zakúpiť iba voľnopredajné lieky registrované na Slovensku, ktoré nie sú viazané na lekársky predpis.

Zoznam všetkých oficiálnych slovenských lekární, ktoré sú oprávnené poskytovať internetový výdaj liekov, je dostupný na webovej stránke ŠÚKL. Každá z nich musí mať na svojich stránkach uvedené zelené bezpečnostné logo, ktoré je garanciou ich dôveryhodnosti.

Uložiť článok

Najnovšie články