Kultúrna obec hovorí o deštrukcii a rozklade. Podpísala Bratislavskú deklaráciu, poukazuje na systematické zásahy do kultúrnej autonómie, upozorňuje na cenzúru a ideologický tlak. Umelci a zamestnanci v kultúrnych inštitúciách hovoria o systematickej snahe o rozklad kultúry pod vedením ministerky Martiny Šimkovičovej a generálneho tajomníka služobného úradu Lukáša Machalu.
Za posledné týždne sa v kultúre odohralo množstvo momentov, ktoré upútali pozornosť nielen slovenskej verejnosti, ale aj zahraničia.
V bratislavskej Starej tržnici prebehla prvá medzinárodná konferencia Otvorená kultúra, na ktorej sa prihovorila napríklad aj predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsola.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Približne v tom istom čase odniesol Lukáš Machala v sprievode kukláčov zo SNM – Spišské múzeum bustu Cecilie Gonzagy od Donatella a nový generálny riaditeľ Slovenskej národnej galérie (SNG) Juraj Králik sa odmietol vyjadriť k verejnému odpočtu SNG za rok 2024.
Králik nám tiež neodpovedal na otázky ohľadom toho, či v národnej galérii bez výberového konania zamestnal svoju partnerku, ktorá v minulosti pôsobila ako asistentka poslanca za Sme rodina Martina Borguľu. Nevyjadril sa ani k zrušeniu výstavy za cenu trojizbového bytu v Petržalke.
Šéfka kultúry odvolala riaditeľa Národného osvetového centra Erika Kriššáka, pretože sa jej údajne nepáčilo, akým štýlom je vedený festival vo Východnej. Dočasne poverenou riaditeľkou inštitúcie sa stala Eva Smolíková, niekdajšia poslankyňa SNS.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
O medzinárodnú hanbu sa postaral aj poverený riaditeľ Slovenského literárneho centra Gustáv Murín. Po jeho výstupe na pražskom literárnom festivale naši českí susedia poslali Šimkovičovej list, v ktorom ju žiadajú, aby ho do Prahy už neposielala. Murína niekoľko dní po kauze odvolala.
Na to, čo si o situácii v kultúre pod vedením Šimkovičovej a Machalu myslia, sme sa pýtali poslancov a poslankýň NR SR v čase, keď ministerka odvolala Gustáva Murína. Otázku sme položili predstaviteľom opozície aj koalície. Z koaličného trojlístka reagoval opäť len poslanec za Hlas-SD Michal Bartek.
Otázka:
Kultúrna a umelecká obec čoraz intenzívnejšie poukazuje na kritickú situáciu v kultúre. Ako hodnotíte kroky ministerky Martiny Šimkovičovej a generálneho tajomníka služobného úradu Lukáša Machalu?
Odpovedajú: Zora Jaurová, Martina Bajo Holečková, Veronika Remišová, Andrea Turčanová, Jozef Pročko, Michal Bartek a Vladimír Ledecký.
Zora Jaurová (PS)
Situácia v slovenskej kultúre je taká kritická, ako ešte v novodobých dejinách nebola. Vládnu jej ľudia, ktorých vedie len pomsta, snaha ničiť, a ideologická zaslepenosť. Bohužiaľ, k tomu sa pridáva aj absolútna neschopnosť a babráctvo prakticky všetkých nominantov – od ministerky, až po ľudí, ktorých dosadzuje do inštitúcií a pozícií.
Táto kombinácia zlých úmyslov, deštruktívnosti a neschopnosti vedie k čoraz väčšiemu vyostrovaniu situácie a polarizácii, ktorá sa stáva neúnosnou. Ministerka a pán Machala akoby nechápali, že nemôžu donekonečna bojovať proti celej kultúre a ľuďom, ktorí ju reprezentujú. Bojím sa však, že kým narazia, rozsah škôd bude obrovský.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- čo poslanci a poslankyne považujú na hanbu;
- ako vnímajú opoziční predstavitelia Šimkovičovej kroky;
- za čo ocenil poslanec Hlasu-SD ministerku a Lukáša Machalu.
Po zakúpení predplatného tiež získaš
- Neobmedzený prístup ku všetkým PREMIUM článkom
- Prístup k exkluzívnym benefitom
Nahlásiť chybu v článku