Foto: Government of India, GODL-India, via Wikimedia Commons / reprofoto, X (रक्षा मंत्री कार्यालय/ RMO India)

Zbraň vyvinula Indická organizácia pre výskum a vývoj v oblasti obrany (DRDO) v spolupráci s ďalšími partnermi.

Vláda vo svojom vyhlásení označila túto zbraň za inovatívny prielom, ktorý podľa nej dokazuje, že je India pripravená reagovať na výzvy vyspelého arzenálu v modernom svete. 

India sa zaradila medzi vybrané krajiny sveta, ktoré disponujú pokročilými vojenskými technológiami. Na konci roka totiž na ostrove Abdul Kalam pri východnom pobreží štátu Urísa úspešne otestovala hypersonickú strelu s dlhým doletom, ktorá má schopnosť prekonať vzdialenosť viac než 1 500 kilometrov, informuje Naval News. Strela vykonala úspešné manévre a zasiahla cieľ s vysokou presnosťou.

India nechce zaostávať za svetovými veľmocami

Minister obrany Rajnath Singh označil tento test za významný míľnik: „Toto je historický moment. Úspešný test nás zaradil do skupiny krajín, ktoré disponujú takouto zásadnou a pokročilou vojenskou technológiou,“ uviedol na sociálnej sieti X.

Hypersonické zbrane patria medzi najmodernejšie a najúčinnejšie zbrane dnešnej doby. Podľa analýzy portálu CSIS sa India týmto krokom zaradila k malej skupine krajín, ako sú USA, Čína, Rusko či Severná Kórea, ktoré disponujú vyspelými hypersonickými schopnosťami.

Ako vysvetľuje výskumníčka Diya Ashtakala, významným faktorom, prečo India investuje miliardy do rozvoja moderného arzenálu, je Čína – sused s dlhoročnou históriou hraničných sporov a bezpečnostného napätia. Čína podľa amerického ministerstva obrany predbieha Rusko aj USA vo vývoji hypersonických technológií, a keďže je Indii geograficky aj geopoliticky veľmi blízka, India sa snaží posilniť svoje obranné kapacity a udržať krok s technologickým pokrokom svojich susedov.

O investíciách do vojenského priemyslu svedčí aj demonštrácia ďalších zbraní, akými je nadzvuková BrahMos. 28. apríla po teroristickom útoku v Kašmíre vykonalo indické námorníctvo sériu testov tejto modernej nadzvukovej strely v Arabskom mori. V oficiálnom vyhlásení uviedli, že chceli „overiť pripravenosť systémov, platforiem a posádky na presný úder na dlhú vzdialenosť“.

Podľa magazínu The Diplomat India len v roku 2024 vykonala 14 raketových testov, vrátane riadených, balistických a hypersonických striel.

Odborníci na záver tvrdia, že hypersonické zbrane môžu Indii poskytnúť presnú údernú schopnosť aj počas krízových situácií, a to bez prekročenia takzvaného jadrového „tabu“. V praxi by mohli byť použité napríklad na vyradenie nepriateľských jadrových veliteľských centier.

Uložiť článok

Najnovšie články