Teplota svetových oceánov v apríli 2025 opäť lámala rekordy. Priemerná teplota hladiny oceánov sa vyšplhala na 20,95 °C, čo je druhá najvyššia hodnota v histórii.
Stredozemné more, obľúbená destinácia mnohých dovolenkárov, dosiahlo priemernú teplotu 17,11 °C. Opäť pritom ide o druhú najvyššiu zaznamenanú hodnotu. Aj keď teplejšie more môže na prvý pohľad potešiť turistov, odborníci varujú pred vážnymi dôsledkami, píše CNN Prima News a odvoláva sa na inštitút Mercator Ocean.
Extrémne výkyvy počasia
Stredomorie sa otepľuje rýchlejšie ako iné oblasti, a to najmä preto, že sa tu voda menej mieša s chladnejším Atlantikom. Vyššia teplota podporuje odparovanie, zvyšuje slanosť a tým aj schopnosť mora zadržiavať teplo. Tieto procesy menia zrážkové vzorce, znižujú množstvo zrážok, čím zhoršujú sucho a zároveň podporujú ďalšie otepľovanie.
Výsledkom sú extrémne výkyvy počasia, ako sú silné vetry, prudké dažde či medikány. Práve tieto javy prispeli k povodniam v septembri 2024. Oceány navyše zaznamenali nadpriemerné teploty vo viac ako 75 % svojej plochy, pričom viac než 10 % vykázalo nárast aspoň o 1 °C. Tento trend výrazne narúša morský ekosystém. Pôvodné druhy vymierajú, nahrádzajú ich invazívne organizmy a dochádza k úbytku rybích populácií.
Nahlásiť chybu v článku